Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita, joilla hormonikorvaushoito ei ole vienyt oireita täysin pois?

Vierailija
20.01.2026 |

Lenzetto-suihke käytössä, annostus nyt kaksi suihkausta. Oireet lähtivät pois hetkeksi, kun aloitin hoidon, sitten palasivat, jolloin nostin kahteen suihkaukseen. Taas olin oireeton n. 3 viikkoa, kunnes oireet eli yöhikoilu, valvominen ja sydämentykytys ovat palanneet. Geeliä kokeilin aiemmin, siitä tuli haittoja. Lenzetto on muuten sopinut mutta oireet palaa. Reseptillä määräys 1-2 suihkausta. Kolme on käsittääkseni maksimiannos mutta uskaltaako nostaa ilman lääkärin lupaa ja onko siitäkään apua, jos oireet palaavat taas 3 viikon päästä. Tuntuu, että jokapaikassa hehkutetaan hormonikorvaushoidon autuutta mutta sitten todellisuus onkin tällainen. 

Kommentit (63)

Vierailija
61/63 |
28.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Beetasalpaaja? 

 

Sitä otan tarvittaessa yöllä, kun sydän paukuttaa kuin pajavasara. Siinä lääkkeen vaikutusta odotellessa ehtiikin virkistyä ja unta odotellessa menee 1-2 tuntia. Ap

Mikset ota sitä jo nukkumaan mennessä samoun kuin sitä suihkettakin? Kuka sun on käskenyt yöllä ottaa? Ja miksi noudatat typeriä ohjeita?

Vierailija
62/63 |
30.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko todella niin että naisen hormonitasoja ei pysty mittaamaan? Tietysti ne vaihtelevat kierron eri vaiheissa, mutta kai niihin jotain viitearvoja pystyis määrittämään? Tällöin olisi helpompaa räätälöidä hkh kohdalleen, kun olisi tieto että onko kyse estrogeenin vai keltarauhashormonin vai testosteronin puutteesta. 

 

Juu ei näitä tietenkään verovaroin tultais kustantamaan, mutta edes omalla rahalla että olis vielä hyvä työjuhta seuraavat parikyt vuotta. Onko noita testejä mahdontonta kehittää vai onko tässä vain evvk kun kyseessä naisten terveys? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/63 |
30.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ap päivittää. Olen miettinyt, voiko olla, suihkeen teho hiipuu putelin loppupuolella? Jatkoin käyttöä kahdella suihkeella ja taas sama ilmiö toistui, kolme viikkoa hyvää unta, sitten yhtäkkiä unettomuus. Aion nyt testata sellaista, että otan yhden suihkauksen uudesta putelista ja yhden vanhasta. Aloitus, kun vanhan putelin 3. viimeinen rivi alkaa.  Suihkeen määrähän hiipuu loppua kohti ja pakkauksessa lukee, että tulisi siitä huolimatta sama määrä estrogeenia mutta ehkä se ei imeydy yhtä hyvin, kun ei leviä yhtä laajalle alueelle kuin putelin alkupuolella. 

Olen havainnut Lenzetosta saman ilmiön, että aineen teho hiipuu pullon loppuvaiheessa. Olen vaihtanut uuteen pulloon kun jäljellä on 7-12 suihkausta, mutta tuntuu että saisi vaihtaa jo aiemmin. Voisi myös kokeilla että toimisiko loppumisvaiheessa yksi lisäsuihkaus. Rullon "ravistamisella" en ole huomannut olevan mitään vaikutusta, tuntuu että lopussa ei tule kuin etanolia :D 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kolme