Mitä ajattelet ihmisestä jolla on Rolex-kello?
Kommentit (38)
Typerä ihminen kun ei katso kellon aikaa puhelimesta.
En kiinnitä huomiota kelloon, haluan nähdä rannekkeen 😎
Koska aikani on arvokasta, sen voi parhaiten ilmoittaa minulle Rolex-kellosta katsomalla. Rolex-tyypit ovat palvelijoita.
Heti käy mielessä, että onko taas käyty Kanarialla, vaikka ne ihmiset ei halua meitä sinne turistiksi?
Että se on käynyt Thaimaassa tai muualla feikkikelloja myyvissä paikoissa
En yhtään mitään. En edes tunnista kallista kelloa halvasta.
En itse tunnistaisi kelloa rolexiksi. Jos ihminen elvistelee kellollaan, pidän häntä moukkana.
Olen jo pidemmän aikaa itsekseni miettinyt, että eikö Rolexille oikeasti ole vieläkään tullut kilpailijaa, jos kaikki edelleen päätyvät ostamaan Rolexin. Rolex vaikuttaa vanhanaikaiselta statussymbolilta.
Arvostan, koska arvostan ikauniita laautuesineitä ja ihmisiä jotka panostavat määrän sijaan laatuun. Ei ole tyypillinen suomalainen piirre ja se nostaa tilanteen vielä omaan luokkaansa, joten arvostan erityisen paljon mikäli näen tällaisen suomalaisella. Tiedän, että kyseessä on tod näk poikkeusyksilö.
Vierailija kirjoitti:
Olen jo pidemmän aikaa itsekseni miettinyt, että eikö Rolexille oikeasti ole vieläkään tullut kilpailijaa, jos kaikki edelleen päätyvät ostamaan Rolexin. Rolex vaikuttaa vanhanaikaiselta statussymbolilta.
Patek Philippe, Audemars Piguet...
Rolexit ovat tunnettuudestaan huolimatta luksuskellomerkkien listan alapäässä, sillä kellon saa jo noin viidellä tuhannella dollarilla. Suomessakin kellon saa verkkokaupasta 5000 eurolla.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/miksi-rolexin-kellot-ovat-niin-kall…
En kiinnitä tällaisiin asioihin huomiota, joten en mitään. Sitten pitäisin rahvaanomaisena ja yksinkertaisena, jos mainostaisi asiaa.
Roleksit ja rolodeksit kuuluu sinne kultaiselle 80-luvulle.
Osta Äly Puhelin.
En tunnista kello merkkejä, katon ehkä että jaa, rannekello.
En huomaisi. Ei mitään. Jos esittelisi hienoa kelloa tykkäisin. Tykkään hienoista ja kauniista asioista. Olen esteetikko
No minusta ne ovat kalliita, mutta ei visuaalisesti useinkaan tyylikkäämpiä. Hienonpaa on jos henkilöllä on jonkun pienen vähemmän tunnetun valmistajan tyylikäs ja kallis kello. Henkilö poikkeaa valtavirrasta (ei osta kallista kelloa koska brändi on kallis) ja kannatta artisaanikellojen tekijöitä. Niitäkin on, ja ihan Suomessa kuten Sarpaneva (hinnat taitavat olla siinä alkaen 10.000€-40.000€). Kelloa ei siis välttämättä joka tientallaaja tunnista kalliiksi koska sen brändi ei huuda kalleuttaan kuten Rolex. Kalliiksi sen tunnistaa kellojen keräilijät ja joskus kellon omistaja saattaa puhua kellostaan ja kertoa brändin nimen, jonka voi sitten käydä googlaamassa ja äimistyä:)
On varmaan rahamiehiä