Supon päällikkö: MINÄ julkaisen Tiitisen listan!
Listalla on tiedettävästi 18 suomalaista henkilöä, mutta kukaan ei tiedä, millä perusteella kukakin on listalle päätynyt.
- Mikä on se yhdistävä tekijä? Se ei ehkä ole niin selkeä kuin voitaisiin ajatella. Tämä on hämärämpi asia kuin ehkä jotkut ajattelevat, Martelius miettii.
- Minusta on tosi tärkeää suojata niiden ihmisten yksityisyyttä, jotka ovat tälle listalle syystä tai toisesta päätyneet, koska se syy voi olla en nyt sano mikä tahansa, mutta voi olla aika vaatimatonkin.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/supon-paallikko-mtv-lle-olen-valmis…
Berliinissä on 15 kilometriä Stasin asiakirjoja vielä jäljellä, niistä löytää samat tiedot. Luotettavia nekään eivät tietenkään ole.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
ja mitä sitten? Kuten sanoit ei niistä mitään johtopäätöksiä voi vetää
Tiitisen listasta on vedetty johtopäätöksiä ääripoliittisten toimijoiden voimin ja vuosia. Vaikka mistään Tiitisen lista ei kerro, kertoo se siitä, kuinka pelkkä listan olemassaolo koetaan uhaksi joltain taholta.
Aina kun persu mainitsee Tiitisen listan, sillä yritetään kääntää huomio pois jostain persuille kiusallisesta. Mitä nyt yritellään peitellä?
Mahtaa olla listalla tunnettuja nimiä kun salataan edelleen.
Vierailija kirjoitti:
Mahtaa olla listalla tunnettuja nimiä kun salataan edelleen.
ei vaan kun ei voi tietää miten listalle on päädytty on parempi olla julkaisematta sitä
ja mitä sitten? Kuten sanoit ei niistä mitään johtopäätöksiä voi vetää