14v poika ei suostu käyttämään takkia
Sinne lähti kouluun hupparissa, kun mittari näytti -4 ja tulee kulkemaan hupparissa koko talven. Sitten kun alkaa olla -10 niin vaihtaa paksumpaan huppariin ehkä.
Ei suostu minkäänlaiseen takkiin, on hänen mielestä epämukavaa, eikä voi "tehdä mitään" kun on takki päällä. Poika on nepsy.
Voinko mitään tän asian eteen tehdä?
Kommentit (16)
jos hän on tyytyväinen noin, niin mikä ettei.
Tiedän tunteen. Mun poika ei suostunut käyttämään talvikenkiä vaan sellaisilla kangastossukoilla olisi mennyt koko talven! Lisäksi kun tammikuussa aurinko pilkahti, oli pukemassa sortseja päälle koska kesä. Hanskat ja pipo eivät myöskään kelvanneet.
Hirveää tappelua joka talvi siitä asti kun meni yläasteelle. Pelkäsin aina että palelluttaa jalkansa pahasti.
Mikähän tuossa on nyt ongelmana, jos ei valita kylmyydestä. Jos valittaa niin voi kysyä josko takki lämmittäisi.
Pidä huoli, että sillä on tarpeeksi lämpimiä huppareita :) Jos takit ahdistaa, niin sitten ne ahdistaa.
Vierailija kirjoitti:
Mikähän tuossa on nyt ongelmana, jos ei valita kylmyydestä. Jos valittaa niin voi kysyä josko takki lämmittäisi.
Kyllä hänellä on kylmä, ei ole kyse siitä.
Itse olet wt juntti kakarasi kasvattanut
Miten tyhmä pitää olla jos ei laita lämmintä takkia jos on kylmä ? Nepsylle kunnon selkäsauna niin oppii, jospa se nepsyys siitä katoaa, täysi tollohan tuo jätkä on. Onko katsellut Alaskan jäälentokenttää töllöstä missä vaihdetaan ulkona lentokoneen moottoria -30 asteessa ja tuulessa päällä huppari ja lippis. No ei vaihdeta siinä kelissä noilla vermeillä, täyttä kusetusta.
Potki tolloa perseelle ja käske lopettamaan se nepsyn näyttely.
Kyllä siihen takkiin ja vaatetukseen on nyt sitten satsattava enempi ja löysättävä kukkaronnyörejä, että löytyy oikeanlainen takki, minkä poika suostuu pukemaan päälle. Eli kauppoihin pojan kanssa, että saa valita mieleisensä. Mielellään parikin takkia, kevyempi ja paksumpi. Myös kerrospukeutumalla voi käyttää kevyempää toppista päälikerroksena.
Itsekin vaihdan takkia lämpötilan mukaan. Vähäisissä miinusasteissa käytän vielä tuulen- ja vedenpitävää ja ohuesti vanutettua syystakkiani, vasta noin -10 asteessa alan vaihtaa paksumpaan talvitakkiin.
Kaikki asiat eivät ole jotain nepsyyn liittyviä, vaan ihan henkilökohtaisia mieltymyksiä. Kannattaisi siis kuunnella sitä poikaa, kun hän sanoo, että talvitakki on liian paksu pikkupakkasiin.
Jos haluaa näyttää homoprostu-narkkarilta niin siitä vaan. Voit kertoa tämän hänelle.
Oma nepsy vaihtoi ennen hupparin syystakkiin talvella. Siinä kulki ja paleli. Sitten ostin suosikki merkiltä talvitakki, jonka saa muutettua liiviksi, jos on liian kuuma. Se jotenkin vakuutti ja on pitänyt sitä ( ihan perustakkina). Villaiset alusvaatteet ovat olleet pelastus myös aiemmin.
Kun mun pojalla oli toi vaihe, ostin sellaisen lämpimällä ja pehmeällä pörrövuorella varustetun hupparin. Meni sillä. Mutta ei ole nepsy kylläkään. Jos ei vaan pysty pukemaan jotain niin ei pysty ja sitten koitat neuvotella jonkun toisen tai annat kokonaan olla. Mulla itellä kutittaa pesulaput ja jotkut materiaalit, joten tiedän, ettei sellaisia voi pakottaa.
Sama juttu täällä ap. Ja mulla on muutaman vuoden vanhempi teini. Ei hän halua mennä vaateostikselle eikä halua mitään takkeja.
Itsepä palelee.