Tärkeä kysymys avioeroa joskus hakeneille!
Missä vaiheessa otitte yhteyttä juristiin (jos juristia asiassa tarvittiin)?
Kommentit (11)
Koska ei ollut lapsia mutta oli avioehto.
heti ensimmäisten papereiden jättämisen jälkeenkö?
viimeistään siinä vaiheessa kun ollaan muuttamassa erilleen. Silloinhan tulevat kuvioon elatusmaksut ja tapaamiset.
menevät riita-asiana oikeuteen, niin sitten sosiaalilautakunnan toimesta tehdään oikeudelle lapsen oloista ns. olosuhdeselvitys eli sosiaalityöntekijät selvittävät kummankin vanhemman olot, tehdään kotikäyntejä molempien luona, mahdollisesti haastattelevan lasta ja antavat sitten lausunnon oikeudelle, joka tekee sen perusteella lausunnon. Tämä myös silloin jos riidellään huoltajuudesta, eli vanhemmat eivät pääse yhteisymmärrykseen siitä kumman kanssa lapsi asuu tai toinen tai molemmat vanhemmista haluaa yksinhuoltajuuden.
mutta varmaan kannattaa heti ottaa yhteys, he neuvovat kyllä. Monilla myös maksuton alkukartoitus.
Siinä kohtaa kun emme keskenämme päässeet yhteisymmärrykseen siitä kuinka isä tapaa lapsiaan. Osituksen hoidimme vielä itse ja siinä ei ollut ongelmia. Muutama vuosi eron jälkeen exä vieläkin katkera tapaamisista ja elatusmaksusta. Erittäin huonot on välit..
ja nrolle 5, meillä juuri samanlainen tilanne. Osituksesta en usko tulevan ongelmia (kaikki on selkeästi 50/50), mutta noista lasten tapaamisista sitten vaikeampi sopia. Itselläni erittäin pahasti alkoholisoitunut mies, joka ei hyväksy valvottuja tapaamisia tai ylipäänsä sitä, että saisi tavata lapsia vähemmän kuin minä.
Löytyykö vielä lisää kommentteja? Minkäköhänlaiset jutturuuhkat noilla juristeilla yleensä on?
Lasten asioista sovitaan yleensä lastenvalvojan luona, ilman juristeja, asianajajia ja tuomareita.
Molemmilla vanhemmilla voi olla myös oma asianajaja, jos on kovin riitaista. Silloin asianajajat neuvottelevat keskenään ja pyritään pääsemään sopuun. Käräjäoikeudelta (tuomarilta) voi pyytää suoraankin ratkaisua asiaan, mutta silloin on molemmilla hyvä olla asianajaja, koska yleensä rapa lentää ja lujaa. Maallikko osaa harvoin arvioida, millä argumenteilla oikeudessa lasten asumisesta päätetään.
Jos tarvitset asianajajaa, ota ensin oman kunnan oikeusaputoimistosta päätös mahdollisesta ilmaisesta tai tuetusta oikeusavusta. Eli ensin yhteys sinne. Älä kuitenkaan tyydy oikeusaputoimiston asianajajaan näin tärkeässä asiassa, vaan etsi perheasioihin perehtynyt asianajaja, jolla on kokemusta asumiskiistoista. Saat tämän samalla hinnalla kuin oikeusaputoimiston ihmisen. Meillä on perheessä kokemusta vaikeasta huoltajuuskiistasta ja ensimmäinen asianajaja, sieltä oikeusaputoimistosta, tyri asiantuntemattomuuttaan jutun täysin. Siihen oli pakko palata myöhemmin, koska syntynyt ratkaisu oli lapsen kannalta erittäin huono (lapsi jäi heitteille).
lastenvalvojaan, jos ensin sitä kautta olette yrittäneet huoltajuudesta sopia? Ehkä minäkin sitten kuitenkin ensin sinne otan yhteyttä, vaikka ukko onkin jo esittänyt noista huoltajuusasioista eriävän mielipiteensä. Jos ensin katsoisi, että mitä hän sitten siellä asiasta lausuu ja syntyykö mitään sopimusta paperille.
heti ensimmäisten papereiden jättämisen jälkeenkö?