Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

USA:lta biljoonia dollareita Afrikkaan, panostaa kehityshankkeisiin enemmän kuin koskaan (TÄTÄ EI MEDIA KERRO!)

Vierailija
10.11.2025 |

Trumpin hallinto on moninkertaistanut USA:n sijoitukset Afrikkalaisiin hankkeisiin. 

Trumpin ensimmäisellä kaudellaan perustama USA:n kehitysrahoitusyhtiö DFC on sijoittanut 2023 6.8 biljoonaa dollaria hankkeisiin Afrikassa. 

Käytännössä USA on siirtynyt vastikkeestomasta rahan lahjoittamisesta (jota USAID teki) hankerahoitukseen, jossa rahoitetaan suoraan infrastruktuuri, teollisuus tai muita kehityshankkeita tavalla joka hyödyttää paitsi paikallista taloutta niin myös amerikkalaista veronmaksajaa. Sen sijaan että rahaa vain lahjoitettaisiin, niin nyt USA tulee osaomistajaksi hankkeeseen tai hankkii pääomaa yksityisiltä markkinoilta Afrikkaan. 

Käytännössä USA on siirtynyt tekemään samanlaista yhteistyötä Afrikan valtioiden kanssa kuin mitä Kiina on tehnyt jo monta vuotta. Vuosi 2023 oli ensimmäinen kerta yli kymmeneen vuoteen kuin USA:n sijoitukset Afrikan mantereelle ylittävät Kiinan panostukset. 

Tämähän ei vastaa lainkaan sitä median narratiivia että Trump leikkasi kehitysavun nollaan ja USA käpertyy sisäänpäin.

Todellisuudessa USA panostaa Afrikan yhteiskuntien kehittämiseen enemmän kuin koskaan, mutta sokean ja korruptioalttiin lahjoitusmallin sijaan nyt rahaa jaetaan taloudellisesti kestävällä mallilla joka myös kasvattaa pitkällä tähtäimellä USA:n roolia ja vaikutusvaltaa Afrikassa.

Lähde: BBC:n artikkeli tänään (How the US overtook China as Africa's biggest foreign investor)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kun paha-trumppi ja tyhmä-trumppi ja iltalehti sano niin!!!

Vierailija
2/4 |
10.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika näyttää, että onko tämä nyt hyvä vai huono idea. Kertaalleenhan länsimaat jo omistivat Afrikan, ja yleisesti sitä pidetään huonona juttuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Aika näyttää, että onko tämä nyt hyvä vai huono idea. Kertaalleenhan länsimaat jo omistivat Afrikan, ja yleisesti sitä pidetään huonona juttuna.

Ero siirtomaa-ajan valtaamalla hankituissa omistuksissa ja siinä että tehdään yhteisiä kehityshankkeita paikallisen lainsäädännön mukaisilla sopimuksilla on aika hel#vetin iso

Oikeastaan ero on niin iso että kyse on täysin vastakkaisista asioista. 

Nythän USA ja Afrikan maat toimivat tasavertaisina kumppaneina yhteisen ja vapaaehtoisen kaupallisen sopimuksen alla. 

Ja Afrikan maat voivat vielä kilpailuttaa USA:n, Kiinan ja Euroopan tarjoamat rahoitusmallit ja valita itselleen parhaan kumppanin. Tai voivat valita olla ottamatta lainkaan ulkopuolista rahoitusta ja rakentaa teitä ja sairaaloita täysin itse. 

 

Vierailija
4/4 |
10.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku amerikkalainen kehitysyhteistyöjohtaja on sanonut, että jokaisen dollarin, joka sijoitetaan kehitysyhteistyöhön, pitää tuottaa USA:lle 10 dollaria takaisin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kaksi