Mitä mielikuvia teissä herättää paikka nimeltä Posio? =)
Kommentit (18)
Paljon metsää, vähän ihmisiä, kylmä, poroja, kesällä hyttysiä, lakkoja, revontulia, kauniita maisemia, rauhallista, syrjäinen paikka.
Perhetutun veli kulkee nimellä "Posion-Matti"
tosi kaukana etelästä, paljon lunta ja paljon poroja. Vähän eksoottinen paikka varmaan...
ps. Ei kai Posio ole missään Turussa tai Porissa?
Miehillä kaikilla viikset. Kuuntelee autostereoista Lauri Tähkää kovalla. Kaikki sukua keskenään joten aika sisäsiittoinen paikka. "Se on jossain..."
yrittää kaivaa ihmisistä positiivia mielikuvia Posion kunnasta. Kiven alla ovat :-(
Olisko joskus, kun olin vielä ala-asteella(!) tai jotain niin Samantha Fox käynyt Posiolla ja ip-lehdet repivät siitä vierailusta lööpin toisensa jälkeen? Vai muistanko ihan harhoja?
Ja ap on vaan syntyjään sieltä.. Ajan kuluksi kyselen, että mitä mielikuvia ihmisillä on.. =)
Olipa siellä kerran Suomen suurimmat juhannusjuhlatkin.. =D
Niitä sain käydä kattomassakin.. Pienethän ne menot oli tähän päivään verrattuna, mutta sillon se oli isoa ja suurta.. =)
ap
sit yks nuoruuden ihastus,jonka kans kirjoiteltiin jokunen tovi.Terveisiä vaan posiolle!
Ja Korouoma. Ja eräs perhe, jolla on kesämökki siellä.
Oli kiva kelohonkamökki järven rannalla, ei muita ihmisiä missään. Veneellä mentiin johonkin kyläkauppaan. Lakkaa poimittiin ja uitiin aamusta iltaan. Hyvät muistot on.
Olin lapsena monena kesänä kesäleirillä Posiolla, leirit olivat ihania, luonnon helmassa, telttailtiin, maisemat olivat kauniit!
Mulla on vain hyviä mielikuvia.
Kauniita maisemia ja poroja ehkä, mutta en tykkää. Taivalkoskella ihmiset todella paljon ystävällisempiä!
T. Koillismaalla matkaileva
Posio on siellä etelä-Lapissa Pudasjärven, Ranuan, Taivalkosken, Kuusamon kieppeillä ja jokos pohjoispuolella on Rovaniemi.
Maisemat, varsinkin järvet ovat upeita, mutta hiljaisen oloinen paikkakunta, pienen pieni kylä.
Saattaisin ostaa sieltä mökin, jos järkihintaan saisi. Nyt onneksi kiinteistöhinnat laskevat ja unelmani toteutuu.
Nimellä negatiivinen konnotaatio :-(