Käykö teillä päiväkodin hoitaja kotona lukukauden aluksi?
Minua ihmetytti, kun syksyn alussa päiväkodin lastenhoitaja kyseli, voisiko tulla meille kotikäynnille "keskustelemaan ihan rauhassa." No ihan okei olisi, mutta on vain hiukan outoa, kun ei ole koskaan aiemmin kenenkään lapsemme hoitaja tullut visiitille. Hoitsu on tosin ihan uusi, joten kuuluukohan tämä johonkin uusien lastenhoitajien koulutukseen, että tulevat ihan kotiin asti.
Onko teillä sama käytäntö? Kellään, missään??
Kommentit (10)
Riippuu kunnasta, kaikissa tätä käytäntöä ei ole, mutta joissain on. Meidän lapsemme aloitti juuri tarhassa, ja ennen aloitusta johtaja ja yksi hoitaja kävivät meillä kotona keskustelemassa ja tutustumassa vähän lapseen.
Meillä kävi eskariope jo kesällä ennen lomia pitämässä aloituskeskustelun. Itse kävin perhepäivähoitajana jo vuonna 2008 lasten vasu-keskustelut heidän omissa kodeissaan. Toki jos vanhemmille tämä ei jostain syystä sovi voidaan keskustelu hoitaa myös päivähoitopaikassa.
Päiväkotien henkilökunnalla ei ole mitään asiaa kotiin. Edes lain puitteissa.
Tuntui hieman oudolta. Myöhemmin hoitaja kyseli miksei meillä ole lasten kuvia seinillä?
Eli ollaanko jotenkin outoja kun meillä ei ole lasten kuvia olohuoneen seinällä?
Heillä ei ole mitään valtuuksia tulla kotiinne.
Sama juttu, kun kyselevät tuloja, nooh, jos emme halua hoitomaksuun ilmoittaa tuloja ja hyväksymme korkeimman tuloluokan, niin miksi pitää silti kysyä? Mikään laki ei tuossa tilanteessa vaadi sitä kertomaan, myös ammattia ei tarvitse kertoa.
Kunhan retostelevat kahvipöydässä! =)
Olisi aika homma ravatakin kun moni asuu tosi kaukana päiväkodista.
Kävi kyllä minun työhuoneellani...
Meillä tarjotaan tuo mahdollisuus vasukeskusteluun kotona. Sitä käyttää yksi kymmenestä:)
Siis todella typerää. Itse olen päivähoidon henkilökuntaa eikä voisi vähempää kiinnostaa mennä vierailulle hoitolasten kotiin. Mutta meidän täytyy tätä mahdollisuutta tarjota. Toivottavasti ihmiset uskaltavat kieltäytyä, ja suurin osa on uskaltanutkin.
tai mennä hoitajan kotiin, jos et kootiisi halua
mä en välttämättä haluis. voisin mennä sinne pkotiin keskusteleen yms. koti on pyhä paikka ja en halua vieraita ihmisiä varsinkaan niiden itse kutsumana kylään. tutut saa tulla.