Mikä noissa Kivinokan mökeissä oikein maksaa? 30000 kasa lautoja
Tonttiakaan et omista, etkä saa siihen laittaa oikein mitään. Vuokran kyllä saat maksaa.
Söpö alue sinänsä ja kiva että tällainen on olemassa, tuota posketonta hintaa vain ihmettelen.
Kommentit (13)
Ei niitä ole pakko ostaa. Ja jos kenenkään ei ole pakko myydä, niin ovat laittaneet kunnon hinnan.
Vierailija kirjoitti:
Rakenna itte, niin tiedät.
Taatusti halvemmalla selviää kuin 30000€...
Voisin maksaa sen 600 vuodessa tonttivuokraa, mutta se kauhea lautavaja-mukamökki pitäisi ensin purkaa pois.
Eli mistä se 30.000 tässä tulee?
Saat vuokrattua 1,2 miljoonan tonttia 600€ vuosivuokralla.
Vierailija kirjoitti:
Saat vuokrattua 1,2 miljoonan tonttia 600€ vuosivuokralla.
Eihän tossa ole mitään tolkkua. Kun siihen on lyöty tuollainen hinta, se ei ole 1,2 miban tontti.
Ostaja ei saa mitään hyötyä tulevaisuudessa, kun tontin hinta nousee. Ostaja saa vain homehtuvan lautahökkelin, jota ei kannata huoltaa yhtään enempää kuin on aivan pakko.
Mökeillä ei ole omia pihoja vaikka vuokraa maksaakin.
Kun ostaa mökin Kivinokasta, omistaa siis vain sen mökin. Mitään tonttia mökin ympärillä ei omista, vaan sen on yhteistä virkistysaluetta.
Helsingin kaupunki haluaa nykiä joka asiasta ylihintaa. Sillä rahoitetaan m. muuttajien kustannuksia Helsingille.
Ehkä lakeja pitäisi kiristää vastustamaan nykyistä liiallista m. muuttoa Suomeen.
Jututin Kivinokassa pari vuotta näyttelijä Raimo Grönbergiä. Hän kehui, kuinka he tulevat mökille metrolla ja ovat talvellakin joskus yötä, koska mökissä on kamina.
Noihin mökkeihin murtaudutaan jatkuvasti ja ulkoilijoita pyörii pihoilla. Itse en ostaisi, mutta kyllähän noi näyttää aina kaupaksi menevän.
Ihana paikka retkellä mutta mökkien hinnat silkkaa ryöstöä.
Sijainti, oletko yksinkertainen?