piruako ristitte lapsenne jos ette edes usko jeesukseen???
"Hei, minulta pyydettiin musiikkiesitystä pojan ristiäisiin laulu/piano tai laulu/kitara kokoonpanolla. Millaisia lauluja ristiäisissä on tapana laulaa? nyt kaipaan ehkä "einiinhengellisiä" lauluja. "
no laulakaa vaikka oli hepokatti maantiellä poikittain.
ristiminen on jo lähtökohtasesti epäraamatullista, kuinka voit liittää kirkkoon jonkun joka ei voi valita uskoaan pienenä vauvana?? ja jos et edes usko niin mitä sinne tekoraamatulliseen tapahtumaan lapsianne roudaatte??? sitten halutaan kummit ym. ihan vaan perinteen vuoksi. huoh
Kommentit (18)
Ristiäisiä järjestävät / järjestäneet vanhemmat ovat kristillisen srk:n jäseniä, ja mm. evankelis-luterilaisessa uskonnossa on lapsikaste. Baptistit ja adventistit ym. ovat sitten eri asia, sillä heillä on aikuiskaste.
Ja jos vanhemmat eivät kuulu lainkaan kirkkoon, niin silloin he järjestävät nimiäiset, eivätkä ristiäisiä.
"Hei, minulta pyydettiin musiikkiesitystä pojan ristiäisiin laulu/piano tai laulu/kitara kokoonpanolla. Millaisia lauluja ristiäisissä on tapana laulaa? nyt kaipaan ehkä "einiinhengellisiä" lauluja. " no laulakaa vaikka oli hepokatti maantiellä poikittain. ristiminen on jo lähtökohtasesti epäraamatullista, kuinka voit liittää kirkkoon jonkun joka ei voi valita uskoaan pienenä vauvana?? ja jos et edes usko niin mitä sinne tekoraamatulliseen tapahtumaan lapsianne roudaatte??? sitten halutaan kummit ym. ihan vaan perinteen vuoksi. huoh
Siitä on vain muorostunu länsimaanen perinteenen trakeria, notta kersat ristitähän. Vaikka ei ikivanhoohin juutalaasihin kansansatuuhin uskoosikkaa.
ja miten lapselleni nimen annan. Kristillisestä kasteesta huolimatta meille tuli myös ns. haltijakummi lapsellemme.
ole millään tavalla hengellisiä eikä suurin osa usko sinnepäinkään, mitä Raamattu opettaa tms. Kyseessä on PERINNE.
juttu,sinänsä ei mulle kaste merkitse mitään muuta kuin vanhaa perinnettä.Vähän niinkuin perunat makkaralla,niitäkin syödään maailmalla.
jns. haltijakummi
Osaako se muuttaa kurpitsan hevosvaunuiksi?
jns. haltijakummi
Osaako se muuttaa kurpitsan hevosvaunuiksi?
se on se joka vie hampaan kun nukut
Kun ei kuulu kirkkoon, mutta voi silti toimia tukena lapsen kasvatuksessa.
korostuu rumasti uskonnollisissa menoissa. Ihan älytöntähän se kirkossa pelleily on jos ei usko.
Halutaan ilmaiset, komeat puitteet kekkereille, syy bileille ja paljon lahjoja (ja ehkä vetää kännit).
Halutaan ilmaiset, komeat puitteet kekkereille, syy bileille ja paljon lahjoja (ja ehkä vetää kännit).
Ei kai sitä hääjuhlaa siellä kirkossa pidetä!!
tärkeitä ilman uskoakin. Elämä olisi aika ankeaa ilman perinteitä, vietetään meillä jouluakin ja lapset käyvät virpomassa pääsiäisenä. Samaan sarjaan liitän ristiäiset, konfirmaation, häät ja hautajaiset. Toisille perinteet eivät ole tärkeitä, olkoot he ilman suosiolla.
Miksi ihminen, joka pitää kirkon oppeja satuiluna, haluaa vapaaehtoisesti moista satuilua värittämään perhetapahtumiaan?!
Kyse taitaakin olla vain ihmisten tyhmyydestä. Keskivertoihmisen älykkyysosamäärä ei ole järin korkea, ja sellaiselle varmaan on melko lailla yks hailee mitä kukakin puhuu, kunhan puhuu. Kunhan on perinne. Vaikka olisi mitä huuhaata ja höpöpöpöä koko juttu.
Sikäli näen kristinuskon oppeihin uskovana ihmisenä kuitenkin positiivisena kirkkohäät ja kastejuhlat, että ehkä joku kokee hengellistä heräämistä tuollaisessa tilaisuudessa. Toisaalta onhan lapsen kannalta hyvä, että pappi siunaa häntä ja kastaa hänet vaikka vanhemmat uskoisivat menninkäiseen ja merenhenkeen.
Ja mitä se sinulle edes kuuluu???
T: Ateisti
Vaikka ihminen ei olisi kovin uskonnollinen, saattaa hän perinteen vuoksi halua järjestä lapselleen ristiäiset ja käydä jouluna kirkossa yms. Kukin tavallaan, onneksi siihen on mahdollisuus eikä tarvitse valita mustavalkoisesti. Monia välimuotoja on hengellisyydessä.
Ja kun kuolen, mulle ei pidetä mitään kristillisiä hautajaisiakaan. Tuhkat vaan heitetään johonkin järveen ja sukulaiset voi keskenään pitää jotkut
kekkerit jos niitä huvittaa.