Kasvatustapasi, joka ei kestä päivänvaloa?
Minä tunnustan: kanniskelen toisinaan kaksivuotiastani, jotta saan hänet nukahtamaan! Pystyykö joku oikeasti pistämään pahemmaksi!
Jos saatais kerrankin ketju, joka tuottais hyvää mieltä muillekin.
Kommentit (33)
join tuttipullosta vielä 6-vuotiaana ja kasvoin normaaliksi aikuiseksi jolla on vahvat luut. :D
muuten mulle ei sitä maitoa saanu juotettua siis.
ollaan kulinaristeja, lapsi 8-v syö vähemmän kuin lintu. Vuosien taistelujen jälkeen emme yleensä enää edes jaksa houkutella tai vaatia häntä syömäään enenmmän.
meillä tuohon hammaspesujuttuun on auttanu, ku oon ostanu d-vitamiinin imeskelytablettina, joka on makeutettu xylitolilla ja lapset saa vitamiinin hampaiden pesun jälkeen. On vähän niin ku karkki.. meillä toimii.. lapset 4v, 3v, 2v ja 11kk
Kohta 2-vuotias saa edelleen yöllä maitoa tuttipullosta, joskus parikin kertaa. En vaan jaksa sitä ähräystä ja kun kerran sillä rauhottuu niin antaa mennä vaan...
annan 5-vuotiaalle karkkia tämän pyytäessä ihan liian usein koska oon huono sanomaan ei tässä asiassa..
Syötän 5-vuotiastani ja puen häntä aamuisin kun on kiire. 3-vuotias tekee nämä itse:)
Kohta 2-vuotias saa edelleen yöllä maitoa tuttipullosta, joskus parikin kertaa.
join tuttipullosta vielä 6-vuotiaana ja kasvoin normaaliksi aikuiseksi jolla on vahvat luut. :D
muuten mulle ei sitä maitoa saanu juotettua siis.
lahjon ruualla. Oma suhtautuminen ruokaan ei ole läheskään terve ja olen sitä vaivihkaa lapsillenikin siirtämässä. Tiedostan ongelman, mutta kierrettä on kovin vaikea katkaista.
Kohta 2-vuotias saa edelleen yöllä maitoa tuttipullosta, joskus parikin kertaa.
join tuttipullosta vielä 6-vuotiaana ja kasvoin normaaliksi aikuiseksi jolla on vahvat luut. :D muuten mulle ei sitä maitoa saanu juotettua siis.
En vaan kehtaa tätä kenellekään tunnustaa...
Katsovat joka päivä n. 1h mikä omasta mielestäni on aivan liikaa kun lapset vajaa 2v. ja 3v.
Katsovat joka päivä n. 1h mikä omasta mielestäni on aivan liikaa kun lapset vajaa 2v. ja 3v.
ja syön itsekin usein sohvalla samalla kun katselen telkkaria. Jos syömme pöydän vieressä, luemme samalla usein lehtiä ja kirjoja.
Annan herkkuja vaikkei syötäisi ruokaa.
En pakota edes maistamaan mitään ruokia, mitä eivät halua . Eikä tarvitse syödä lautasia tyhjiksi.
Jos ei halua nukkua omassa sängyssä saa nukkua mun ja mieheni vieressä.
jos annan rintaa nukahtaa 15min uudeellen jos en anna saadaan valvoa 1h-3h.
Kun lapset olivat pienempiä, oli varmaan enemmänkin näitä.
Kannoin minäkin aika isoksi tarvittaessa, että sain nukahtamaan. Imettämistä en pidä edes kasvatuskeinona, meilläkin sai yöllä rintaa (sen kerran), kun se oli niin paljon helpompi kaikille.
En vaatinut esikoiselta käsienpesua vessassakäynnin jälkeen, niin kauan kuin ei itse pyyhkinyt takalistoaan. Kun pyyhki, piti kädetkin pestä.
En minä muuta keksi.
Olenko surkea äiti ja teen kaiken väärin?