My Heritage ilmainen sukupuuohjelma - onko kukaan käyttänyt?
Latasin eilen netistä, onko kellään kokemuksia sen käytöstä? Vähän ehdin kokeilla.
Ei kai tuo lähetä siis mitään tietoja nettiin, jos en ole julkaissut mitään?
Kommentit (72)
löytyisköhän googlettamalla, en enää muista ite osoitetta.
Ja sitten vaan olen kokeillut, ei siinä sen kummempaa käyttämistä. Itsellä pitää siis olla jotain tietoja ihmisistä joita voi syöttää.
Mutta se että miten se muka vertaa muihin sukupuihin jne., siitä en tiedä ja muakin kiinnostaisi kokemukset.
Vissiinkään ei vertaa mihinkään, jos en julkaise sukupuutani?
Mutta mitä jos julkasien, saako sitten kohta googlaamalla jopa kaikki / ainakin saman ohjelman mahd. käyttäjät vaikka mitä tietoja minusta ja suvustani?
Minulla on käytössä Genus. Noin periaatteessa suhtaudun kielteisesti, tälläiseen pakkojulkaisuun.
Ei siinä ole mitään minulle hyödyllistä muuta kuin ihan siistit tulosteet. "Vertaa muihin sukupuihin" tarkoittaa että kun alkaa tulla (JOS alkaa tulla, mitä epäilen) muita suomalaisia käyttäjiä paljon, ja kun julkaiset sukupuusi, niin robotti vertailee sukupuita ja voi kertoa löytyvistä sukulaisista.
Sellaisen ohjelman kyllä ottaisin käyttöön, joka itse etsisi tietoja esi-isistäni :-) Tämä se ei ole.
Eli julkaiseeko se nyt kuitenkin kaikki tiedot johonkin?
Vaikka laitoin että ei julkaise ja yritin jotenkni laittaa yksityiseksi tms....
ap
Itse olen esim. käyttänyt Sukujutut-ohjelmistoa jo usean vuoden:
http://www.sukujutut.fi/sukujut/index.htm (täältä voi ladata demon, johon menee 100 hlöä, riittää hyvin kokeiluun). Älä anna yksinkertaisen ulkoasun pelottaa;-)
Sukujutut mielestäni helppo käyttää ja koska Suomessa on ollut käytössä patronyymit (Pekanpoika, Matintytär), on hyvä että ohjelmistossa on niille paikka.
Latasin eilen netistä, onko kellään kokemuksia sen käytöstä? Vähän ehdin kokeilla.
Ei kai tuo lähetä siis mitään tietoja nettiin, jos en ole julkaissut mitään?
On ongelmia. Varastaa kaikki valokuvat eikä anna sinun vaikuttaa niihin mitenkään.
Semmonen sukupuu ohjelma olis kätevä. Lapseni sanoi joku päivä sitten, että haluaa tehdä sukupuun. No etsimme jonku sukupuu ohjelman ja kirjoitimme sinne sukulaisia. Ei tullut täyteen kun isä asuu Helsingissä ja en tiedä sen sukulaisia. Omahaara kyllä tuli täyteen.
Ps. Jos jostain tommonen löytyy niin kertokaa. Se ois tarpeellinen. ( Lapsi haluis ripustaa sukupuun sängyn yläpuolelle.)
Latasin ohjelman muutamia viikkoja sitten ja vähän täyttelin. Yksi perhe asuu USA:ssa, yht.9 henkilöä.Äsken etsin yhden keski-ikäisen, naimisissa olevan naishenkilön osoitetietoja netistä.netti antoi henkilön tyttönimellä olevia ihmisiä, sekä suluissa tämän tyttönimen omaavan koko lapsuuden perheen. En voinut kuin ihmetellä, jossain netissä ne tiedot ovat, vaikka kielsin.
Etsiskelen toista ohjelmaa
My heritage!
Ladatkaa!
Itellä on reilu 1200 ihmistä
Mikä on sellainen ohjelma, joka tekee kirjan suoraanannetuista tiedoista? Vastaisitko,kiittäen Tellervo Renko3446
Mites lehtolapset ja adoptoidut näkyykö?
Harhaanjohtavaa mainontaa, koska ilmaiseksi ei saa paljon mitään. Maksut ovat kalliita, ohjelman layout on erittäin sekava ja huonosti hahmotettava ja lisäksi tietosuoja vuotaa. En tiedä miten tietosuojakuviot menevät, kun firma on israelilainen. Ei kai niiden tarvitse pilkulleen noudattaa Suomen tietosuojakäytäntöjä, mutta nämä puutokset tuntuvat epämiellyttävältä. Periaatteessa softa piilottaa elävät henkilöt, joiden tietoja ei halua maailmalle, mutta käytännössä saattaa näkyä tietoja, joista heidät voi tunnistaa ja jäljittää kuten tyttönimi ja avionimi.
Maailman jännin bisnes kyllä. Ensin ihmiset maksavat siitä, että saavat syöttää itse tutkimansa tiedot firmalle ja sitten firma rahastaa uudestaan myymällä näitä tietoja muille käyttäjille.
Mä haluaisin jutella sen idiootin kanssa joka latasi tuonne lupaa kysymättä minun tietoni, jotka oli urkkinut jostain joltain pahaa-aavistamalta sukulaiselta kun ei luovutuskiellon takia saanut niitä maistraatista. Että sapettaa, niitä ei varmaan saa pois kuin lakimiehen avulla.Sukututkimus pitäisi kieltää just tollasten pahviaivojen takia. On vielä olemassa ihmisiä jotka haluvat pitää nimensä pois netistä.
Onko sinulla jotain salattavaa?
Rohkeasti vaan osaksi sukupuuta, olet pienenpieni osa isompaa sukua.
Mulla on jo liki 700 ihmistä, tosin siihen ilmaiseen versioon saa vain 250. Tosi kivaa hommaa, ja aika hyvin on jo kai Suomessakin jo käyttäjiä, sen verran paljon löytyy niitä jotka mätsää muiden puihin. Olen katsonut että jollain oli jopa puu jossa oli 100000 ihmistä, ihan suomalainen. Tekee sitä varmaan työkseen :)
Nyt on uutena tullut sellainen toiminto (maksullisessa versiossa) että ohjelma tekee sukukirjan valmiiksi, ja sen voi tulostaa itselle, ajattelin että kun saan puun valmiiksi, tulostaa sen lähimmille sukulaisille lahjaksi. Joku kiva kansio ja sinne vaan, mahtava joululahja tms. Siihen tulostuu kuvatkin niistä joiden naaman kuvan on sinne puuhun laittanut. Tekstit tosin on englanniksi, mut en tiedä saisko sitä mitenkään itse muokattua, joku nörtti ku auttais..
laitan suoraan nettiin kaikki, ei mulla ole mitään syytä salailla kuolleitten sukulaisten nimiä ja syntymä- ja kuolinpäiviä. Ne jotka haluaa pitää salaisena tulee kyllä näkyviin siinä listassa jossa on kaikki puut joihin oma sukulainen mätsää, mutta niissä ei lue nimiä eikä mitään, niiden kohdalla lukee vain yksityinen.
Onneksi niitä on tosi vähän ollut että ainoa tieto olisi tälläinen salainen jota haluaisi tietää, yleensä on aina toinen puu joka on sitten julkinen.
Todella kivaa puuhaa, olen myös lapsesta asti haaveillut hienosta sukupuusta, ja tuoltahan saa sellaisen sitten tilattua.
Ajattelen myös lapsiani, on sitten heille valmiiksi tehtynä kun alkaa joskus heitä tai heidän lapsiaan kiinnostamaan.
Tätini tosin kauhistui kun sanoin että laitan niistä joista on olemassa kuvat, naaman kuvan siihen puuhun :) sanoi että ei halua että sen sukua vieraat ihmiset repostelee :) sanoi vielä että et kai sä niitä sinne feispuukkiin laita, eikö siä vaan omia asioita puhuta eikä muitten..
Vastasin että en laita feispuukkiin, eikä tosin ketään vierasta toisten sukupuut kiinnosta. Kuka sielä tutkis toisten sukupuita et jaa, tuon suvussa on joku erkki erkinpoika, ja oikein kuvan kans, ompa ruma pärstä, empä olis uskonu et reilu sata vuotta sitte nuolla oli tuon näkösiä sukulaisia..
Jos sinne kirjautuu sisään, niin maksaako se? En oikein ymmärtänyt.
No itse latasin saman ohjelman ja olin ehtinyt jo tovin tuota omaa sukupuutani täyttää,kunnes hokasin että ohjelma tekee nettiin sivuston, jossa sukupuu on koko netin nähtävillä! En todellakaan halua, että koko sukupuuni on koko maailman nähtävillä jo siksikin,että en ole kaikilta sukulaisiltani kysynyt lupaa heidän tietojensa julkaisuun. Kiireen vilkkaa poistin sukutaulun profiilistani ja odotan,että ylläpito poistaa tunnukseni.Harmi sinäänsä,että tuo ohjelma oli todella kätevä! :/
Tietääkö kukaan sellaista koneelle ladattavaa sukupuuohjelmaa, joka olisi vain yksityiseen käyttöön?
Valitettavasti kaikki sukututkimusharrastajat eivät ymmärrä olla julkaisematta tietoja kysymättä lupaa. Se on harmi, koska tietosuojaan asiallisesti suhtautuvat sukututkijat jäävät ilman tietoja. En anna kenellekään sukututkijalle mitään tietoja näiden surutta toisten tietoja julkaisevien höhlien takia.
osaako kukaan kertoa miten toimii?
t. ei ap