Uimakoulussa ei opi uimaan
Se on enemmän rannalle sijoitettu päivähoitopaikka.
Kommentit (5)
Riippuu uimakoulusta ja siitä miten paljon lasta käytetään muuten uimassa. Itse olen käynyt uimakoulussa useampana kesänä 1 vko/kesä ja opin uimaan joka vuosi paremmin.
Poika kävi uimakoulun urheiluseuran järjestämässä uimakoulussa yhden talven ja oppi uimaan
Meidän lapset oppi 4-ja 5-vuotiaina. Uintiseuran järjestämä uimakoulu oli silloin. Siis silloin uivat sellaiset 5- max.10 metriä, et sinänsä vielä uimataidon määritelmän mukaan eivät tietenkään uineet, mutta jatkettiin uimassa käymistä viikoittain ja uimataito kehittyi hurjasti. Toinen jatkoi harrastuksena uintia seurassa ja on ihan mahtavaa, kun lajitekniikat on hallussa.
Voi reppanaa, etkö sinä tosiaan oppinut?
Uimakouluja on kyllä uimahalleissakin. Ei varmasti kaikissa, mutta monissa on.
Ja kyllä siellä on tarkoitus veteen tottumisen jälkeen oppia uimaan.
Mun lapset aloitti vauvauinnilla ja sitten vanhin kävi Poseidonin uimakoulua. Opetti nuoremmille samat tekniikat. Kaikki läpäisivät koulun uintitestit täysin pistein