Mita maksaa ladon rakentaminen
Mokki joutui onnettomuuden uhriksi ja lato paloi.
Vakuutustarkastaja yrittaa sopia, mutta tarjoaa mielestani tosi pienta summaa ja en usko etta silla hinnalla voisi latoa rakentaa.
Alkuperainen oli iso ja korkea, oli muutettu tanssipaikaksi ja helposti mahtui bussilastillinen ihmisia joraamaan. Yhteydessa oli baari ja alhaalla viela varastotilat, kylmakellari.
Mulla ei ole hajuakaan mista voisin aloittaa, kuka rakentaisi uuden ladon ja milla hinnalla. Etela-Suomesta on kyse.
Kommentit (6)
ja sanoivat korvaavat summan ja voin silla itse rakennuttaa uuden ladon. Vanha oli tosi vanha ja siihen oli tehty mielettomasti duunia, jotta oli niin upea kuin oli. Eli kasitin etta korvaavat perusuuden ladon. Mutta ei ole hajuakaan mita sellainen maksaa ja mista sellaisen vois ns tilata.
ja sanoivat korvaavat summan ja voin silla itse rakennuttaa uuden ladon.
Sen summanhan voi vaikka juoda tai sillä voi ostaa auton. Mutta tuskin sillä silti uutta latoa rakentaa.
Jos väittävät että korvaavat summan jolla ladon todella rakentaa, pyytäkää perustelut arviolle, voitte kysyä sieltä myös kuka sen muka sillä hinnalla rakentaa. Tämän jälkeen pyydätte tarjoukset ladon rakentamisesta ja menette niiden papereiden kanssa hilaamaan korvaussummaa ylöspäin.
Siltikin korvaussumma yleensä jää reaalikustannusten alle.
Meillä on jo vakuutusta tehdessä määritelty jokaisen rakennuksen arvo. Ei sitä arvoa voi sitten vahingon jälkeen alkaa nostamaan. Totta kai asiakas niin haluaisi tehdä, mutta vakuutusyhtiön kannalta se olisi kestämätöntä.
Ja kysymykseen: Ladolla tarkoitetaan täällä päin hyvin vaatimatonta rakennusta. Sellaisen rakentaa 8000 - 10 000 eurolla. Mutta tuo sun kuvaus ei kyllä muistuta latoa, vaan jotain hallia, jossa on vielä lisäksi kehittyneempiä tiloja mukana. Sellaisen rakentaminen maksaa sitten tuosta kymppitonnista ylöspäin.
Mutta jos rakennus on vakuutettu latona, niin silloin se myös korvataan latona eikä minään hienona hallina.
Meillä on jo vakuutusta tehdessä määritelty jokaisen rakennuksen arvo. Ei sitä arvoa voi sitten vahingon jälkeen alkaa nostamaan. Totta kai asiakas niin haluaisi tehdä, mutta vakuutusyhtiön kannalta se olisi kestämätöntä.
Käytännössä vakuutuspäätös ei silti ole välttämättä määritetyn arvon suuruinen vaan voi jäädä sen alle. Tällöin kannattaa näyttä toteen ettei summa ole riittävä, jolloin sitä voi reivata ylöspäin.
Edelleen jos vakuutusarvo on pienempi kuin kiinteistön arvo, kyse on tietenkin alivakuuttamisesta, senhän saa tietenkin kärsiä ihan itse.
muistaakseen kaikki yhteensä = lato, päärakennus ja pari muuta ovat vakuutettu 150 tuhannen arvosta. Joo, lato on mikä on palanut, mutta sitä on vuosikymmenien aikana laitettu ja paljon latotansseja pidetty. Vakuutusyhtiö tarjosi puitten hintaa, alle tonnin ja tuntuu että tästä on tosi paha alkaa keskustelemaan edes, kun ollaan aivan eri planeetalla.
Vakuutuksessa ei ole erikseen arvioitu mikä on minkäkin arvoinen vaan yhteensä tämän arvoinen. Ja tämä tehtiin ihan vakuutusyhtiössä, virkailija sanoi tämä on peruskäytäntö. Voi peppu sentään. Ns ladon tekijöitä ei vaan tosta vaan löydy, kaikki työmiehet ovat alihankkijoitten alihankkijoita ja eivät tee noin vähäpätöistä rakennusta. Taloista saa paremmat katteet ja duunia on silläkin saralla tarpeeksi.
vakuutus välttämättä korvaakaan uuden rakentamista. Ennemminkin korvataan vanhan arvoa kuin uuden rakentamista vastaava summa.