Saako vanhemman luona asuvat sotilasavustuksen asumisavustusta?
En löydä tietoa Kelan sivuilta. Hakemuksessa pitää valita, asuuko vuokra-asunnossa vai vanhempien luona. Kumpi pitää valita, jos asuu vuokralla, mutta vanhemman kanssa? Mihin se vaikuttaa, kumman valitsee? Kiitos neuvoista, jos joku ystävällinen asiasta tietävä ehtisi kommentoimaan! :)
Kommentit (12)
Eikö oikeasti saa? Muilla kokemusta? Vaikuttaako vanhemman tulot siihen?
Onko vuokrasopimus lapsen nimellä?
Vuokrasopimus on minun eli äidin nimellä. Lapsi on kirjoilla asunnossa, ollut jo 17 vuotta mitä olemme asuneet tässä.
"kumpi pitää valita". Ihanko tosissaan kysyt? Valitset sen mikä on oikeasti totta.
Kumpikin on oikeasti totta, vuokralla asuminen ja vanhemman luona asuminen.
Se koskee varusmiehen OMAA vuokrasopimusta
Onhan se totta sekin, että asuu vuokra-asunnossa.
Pointti lienee se, kumman nimissä vuokra-asunto on. Siis kumman nimi on vuokrasopimuksessa.
Kiitos vastauksista. Harmi, kai se sitten on niin että asumislisää ei saa.
Ei saa. Mä en saanut edes omaan asuntolainan puolikkaaseen, koska puolisolla oli niin hyvät tulot. Kävin intin 27-vuotiaana. Onneksi sain lyhennysvapaata.
Vierailija kirjoitti:
Vuokrasopimus on minun eli äidin nimellä. Lapsi on kirjoilla asunnossa, ollut jo 17 vuotta mitä olemme asuneet tässä.
No sitten se on sun kämppä eikä sun lapsen. Ja käsittääkseni sinä et ole menossa armeijaan? Et saa siis asumisavustusta.
Ei saa.