Rv 17 ja romahtavat verensokerit
Hei!
Onkohan kellään ollut vastaavaa..
Olen siis 17.viikolla raskaana, ja nyt ongelmaksi on muodostunut verensokeritason lasku. Koko ajan täytyisi syödä jotain, jotta huimaus, vapina, näön sumentuminen ja heikko olo ei pääsisi yllättämään. Hemoglob. on ok, samoin verenpaineet. Virtsassa ei sokeria ja paastoverensokeri arvo hyvä (4.7mmol/l). Yölläkin täytyy herätä syömään, sillä hiekko olo herättää. Ajattelin ostaa sokerimittarin ja alkaa seurailemaan sokereita. Ilman raskauttakin reagoin kyllä herkästi verensokerin laskuun, mutta nyt raskausaikana tuntuu että huono olo yllättää kovin helposti. Syön terveellisesti ja ruumiinrakenteeltani olen hoikka.
Onkohan tästä haittaa sikiölle? Onko kellään ollut vastaavaa?
Kiitos jo etukäteen!
Kommentit (6)
syö välipaloja tarvittaessa. vältä runsaasti hiilihydraatteja sisältäviä ruokia. ne nostavat sokeria nopeasti, mutta aiheuttavat myös sokerin nopean laskun. Kannattaa tosiaan hankkia se mittari ja varmistaa, johtuuko olo todella alhaisesta verensokerista vai jostain muusta.
Hei! Onkohan kellään ollut vastaavaa.. Olen siis 17.viikolla raskaana, ja nyt ongelmaksi on muodostunut verensokeritason lasku. Koko ajan täytyisi syödä jotain, jotta huimaus, vapina, näön sumentuminen ja heikko olo ei pääsisi yllättämään. Hemoglob. on ok, samoin verenpaineet. Virtsassa ei sokeria ja paastoverensokeri arvo hyvä (4.7mmol/l). Yölläkin täytyy herätä syömään, sillä hiekko olo herättää. Ajattelin ostaa sokerimittarin ja alkaa seurailemaan sokereita. Ilman raskauttakin reagoin kyllä herkästi verensokerin laskuun, mutta nyt raskausaikana tuntuu että huono olo yllättää kovin helposti. Syön terveellisesti ja ruumiinrakenteeltani olen hoikka. Onkohan tästä haittaa sikiölle? Onko kellään ollut vastaavaa? Kiitos jo etukäteen![/
Tämä ei todellakaan ole poliklinikka, mene päivystykseen ja varaa aika diabeteshoitajalta josta saat mittarin kotiin ja muut ohjeet raskauden aikaiseen diabetekseen.
Juu en kuvitellutkaan tämän olevan mikään poliklinikka. Lähinnä vertaistukea tällaisilta foorumeiltahan haetaan. Neuvolaan olen ollut asiasta yhteydessä, eivät vaan osanneet sanoa juuta tai jaata..
Mulla oli tuota ja oli sit raskausdiabetes ilman yhtä ainutta riskitekijää, eli tuli yllärinä kaikille.
ja raakausdiabeteshan se oli
Nousi tunnin päästä syömisestä korkeaksi ja romahti sitten
Olen löytänyt ruoat, joilla taso pysyy tasaisena. Paljon kasviksia, eikä yhtään huonoja hiilareita ja pitää syödä 2-3 h välein
Aikaa on kulunut, mutta jos joku tätä lukee niin kerronpa missä mennään. Kävin sokerirasituksessa, arvot normaalit, eikä virtsassa ole ollut sokeria kertaakaan. Sain kuitenkin vs-mittarin kotiin ja olen seuraillut sokereita. Arvot pysyvät melko matalalla, ei kuitenkaan hypoglykemian puolella. Ruoan jälkeen tulee piikki puolen tunnin kohdalla, jonka jälkeen verensokeritaso laskee vauhdilla tunnin mittaukseen. Proteiinipitoinen ruoka on pitänyt voinnin tasaisempana, tosin sekään ei auta jos ei muista syödä kahden tunnin välein.