Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Doland( Duck) Trump

Vierailija
04.04.2025 |

Trumpia voi hyvällä syyllä verrata Jeltsiniin, ainut ero on että Jeltsin sekoili humalassa, Trump sekoilee ihan  selvinpäin.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä takia se osoittelee koko ajan etusormellaan yleisöä? Onko se pahastikin vajaa korviensa välistä?

Tätä samaa etusormijuttua näkyy tekevän Jaajo Linnonmaa, eli mahtaako olla näillä diilit nousseet nuppiin. 

Vierailija
2/7 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maailman paras kasinotkin konkurssiin saanut liikemies lupasi alentaa kuluttajahintoja välittömästi valintansa jälkeen ensimmäisestä päivästä alkaen, mutta ei mennytkään ihan putkeen tämäkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko  Usassa pressalla näin paljon valtaa että voi mielivaltaisesti päättää itse esim tulleista, vai onko neuvonantajat vain ääliöitä.

Vierailija
4/7 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan Suomen hallituksen päätöksiltä, veroja nostamalla Suomen talous  lähtee lentoon.

Vierailija
5/7 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomen media ei vain kerro mitään.  Väitetysti Trumpin linjaukset siitä että Venäjä on ystävä ja tullit ratkaisevat kaiken ovat 80-luvulta saakka, hän on niistä puhunut sieltä asti.

Viimeisessä vaiheessa 2021-2025 niin hänellä on taustaryhmä jossa on väitetysti 1000 henkilöä miettinyt "välivuoden" ajan ohjelmaa jota he ryhtyvät ajamaan jos/kun Trump valitaan uudelleen ja nyt sitä ohjelmaa ajetaan - eli Trump ei ole yksin ideoinut kaikkea uutta mitä nyt tapahtuu, vaan 1000 ihmistä ja heidän taustajoukkonsa.

Tulliit olivat 40-luvulla maailmanlaajuisesti 40%, täysin normaalia oii tuolloin, ja maailmantalous kasvoi ja kukoisti (sanoi suomalainen asiantuntija ylen ohjelmassa), eli tullit eivät aikoinaan olleet pahasta, mutta nyt ilmeisesti ovat.

 

Tulleista vinoillaan että ei ole mahdollista tuottaa Nike lenkkareita USA:ssa kilpailukykyiseen hintaan, varmasti tulee kalliimmaksi kuin teettää Vietnamissa, ja nyt Vietnamista tuoduista joutuu maksamaan ison tullin, eli hinta nousee halpamaankin tuotannolle.

 

Mutta onko se sitten inhimillisesti ja ekologisesti oikein tuottaa kaikki halpamaissa ja itse tehdä vain kivoja töitä - halpamaan työntekijälle pitäisi maksaa reiluuden vuoksi samantasoista palkkaa kuin isäntämaan asukkaat saavat, mutta sitä pidetään normaalina että Vietnam tai Kiina tuottaa niin halvalla että suomalainen ei paljoa kättä heilauta sillä rahalla jolla valmistuu kokonainen tuote halpamaasta.

 

Kukaan ei voi oikeasti vielä tietää mihin tämä tullijuttu johtaa.

Eilen Nvidia (USA:n teknoloigian suurin yritys, lippulaiva) putosi pörssissä lähes 8%, mutta nyt on rauhoittunut ja ennakkomyynnissä ennen tämänpäiväistä pörssin aukeamista Nvidia on lievästi plussalla ja jos tuo pudotus jää tuohon 8%:aan, niin kaikki on hyvin ja ihmiset tottuvat vähitellen että on 10-25% tullia ja joutuu ehkä maksamaan tuotteista enemmän.

Vierailija
6/7 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi HK foods toimittaa lihaa ja kanan koipia  Kiinaan, ei Usan tullit vaikuta tulokseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onko  Usassa pressalla näin paljon valtaa että voi mielivaltaisesti päättää itse esim tulleista, vai onko neuvonantajat vain ääliöitä.

Ei ole. Oikeus ei vaan ehdi kumota päätöksiä samaa vauhtia. Lisäksi monet noista päätöksistä vaatii kongressin tai senaatin päätöksen. Ei Suomessakaan presidentti voi keksiä lakeja omasta päästään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän kuusi