Tiia joutuu muuttamaan aviomiehensä kanssa yhteen Kelan takia
Kela kehotti viime vuonna 33 000:a kotitaloutta etsimään halvemman asunnon toimeentulotuen leikkaamisen uhalla.
Lain mukaan Kela ei voi hyväksyä kuntakohtaiset enimmäisrajat ylittäviä asumismenoja perustoimeentulotuessa.
Tiia Mäkinen, 56, joutuu nyt muuttamaan yhteen aviomiehensä kanssa Kelan kehotuksen ja vuokrankorotuksen vuoksi. Mäkinen asuu aviomiehensä kanssa samassa rapussa, eri asunnoissa.
Kommentit (69)
Tiia ei joudu muuttamaan mistään muusta syystä kuin että asuvat liian leveästi ja yhteiskunta ei enää maksa
Kun itse maksaa, niin saa järjestää asumisensa juuri niin kuin haluaa.
Tiia yritti tukikikksilua ja kela lopetti sen
ihan.oikein
jos haluaa 2 asuntoa maksakoon itse palkkatuloillaan
Tukikikkailijapaskoille pitäisi langettaa pitkät ehdottomat vankeustuomiot petoksesta ja varkaudesta.
ihan aviomiehensä kanssa joitui muuttamaan apua.... eikö aviopuolisot ole elatusvelvollisia toisiaan kohtaan
Se pelaa kellä pelimerkit riittää.
"Toimittajan" puolelta selvää klikkien hakua, hieman yksinkertaisen ja epätoivoisen ihmisen hyväksikäyttöä, mitään muuta tarkoitusta ei tällä jutulla ole kuin saada ihmisten tunteet kuumenemaan. 99,9% lukijoista ei tunne myötätuntoa aviomiehensä kanssa saman katon alle "pakotettua" kelaelättiä kohtaan.
Miksi on mennyt naimisiin miehen kanssa, jonka kanssa ei voi asu ilman, että ajautuvat avioeroon? Omituinen artikkeli.
Aivan oikein! Jos haluavat asua leveästi omissa asunnoissaan samassa rapussa niin maksakoon itse. Yhteiskunnan ei pidä tuollaista kustantaa.
Ei kela ole määrännyt, kenen kanssa Tiia asuu vai asuuko yksin.
Juttu jotenkin rakennettu siten, että olisivat muka uhreja. Miksi muiden veronmaksajien pitäisi maksaa tuplatuet siksi, että haluavat asua erillään?
Toimittelijapojat otsikoivat jälleen valheellisesti.
Ketään ei tuossakaan tapauksessa pakotettu muuttamaan yhteen kenenkään kanssa.
Ei toimittelijoita syyttä nykyään halveksita. Osa tuollaista p*skaa suoltavia puuhastelijoita ja osa ideologiansa sokaisemia aktivisteja.
Siis naimisissa oleva pariskunta on asunut erillään, yhteiskunnan tukien maksimoimiseksi ja koittaa nyt uhriutua kun yhteiskunta ei enää suostukaan tähän?
Ovat avioliitossa ja asuvat erikseen, miksi? Jutussa ei puhuta parisuhteen ongelmista eikä kummankaan väkivaltaisuudesta.
Siksi vissiin, että huijaisivat kelalta enemmän. En ihmettele, jos kelan menot nousee.
Me olemme myös toimeentulotukiasiakkaita ja asumistuki ja ttt ovat vuoden aikana pienentynyt paljon. Ei tulis kyllä mieleenkään muuttaa mieheni kans erikseen, siksi että saisimme kelalta enemmän rahaa.
En kyllä muuttaisi miehen kanssa yhteen, mieluummin vaikka kadulle
Näitä Kelan tuki-kikkailijoita on liian paljon. Ihan hyvin keskenään toimeentulevia pienten lasten vanhempia on paljon, jotka asuvat virallisesti erillään, mutta käytännössä yhdessä, koska molemmat voi nostaa asumistukea, yksinhuoltajalisää, toimeentulotukea ym. helpotuksia. Oikeasti tukia tarvisevat ihmiset joutuu samalla valitettavasti kärsimään, kun säästöjä yritetään löytää.
olisihan hän voinut muuttaa yksin pienempään asuntoon
Outoa että asuvat erikseen vaikka ovat naimisissa.
Vierailija kirjoitti:
En kyllä muuttaisi miehen kanssa yhteen, mieluummin vaikka kadulle
En minäkään kyllä haluaisi asua sinun kanssasi.
T: MIES
Ja vielä jotkut väittävät niiden ulkomaalaisten vievät "meidän tuet". Kyllä suomalainen on suomalaiselle susi