Mitä sarjoja vanhempanne kielsi teitä katsomasta kun olitte lapsia?
Asuin lapsena lastenkodissa ja en saanut katsoa V sarjaa. V oli se vierailijat sarja jossa ufo tuli maahan ja alkoivat siten valloittaa. Sitä en saanut katsoa 13 vuotiaana. Suutuin niin että menin ja ostin oman telkkarin omaan huoneeseeni ja sitten katsoin.
Kommentit (29)
Ei meillä ollut televisiota 50-luvulla. Radiota kuunneltiin.
Miami vicea en saanut katsoa mutta sitten katsoin salaa
Ei sarja mutta leffa. Keskiyön nakertajia en saanut katsoa. Salaa vilkuili ja sain korvatillikan.
-Kylmät kädet Oy
Mulla oli telkkari omassa huoneessa. En tietenkään kertonut että katson jotain sarjoja tai elokuvia jos edes aavistin että se kiellettäisiin. Tosin ei meillä kukaan mitään kieltoja valvonut. Liian kiire pämpätä ja tapella.
Kymmenen uutisten aikaan piti painua pehkuihin. Dallas ja Dynastia tulivat vasta niiden jälkeen.
Ei mitään. Katsoin jo pienenä mm. Juuret ja Polttouhrit.
En muista, että mitään olisi varsinaisesti kielletty.
Vierailija kirjoitti:
Juuret.
Täällä myös Juuret. Menin kirjastoon ja lainasin sen kirjana kun en kerran saanut nähdä sarjaa.
Stargate, ne alkujaksojen symbiootit oli liikaa
Meillä oli telkkari olkkarissa ja mitään ei ollut varsinaisestikielletty. Kaikki lapsille sopimattomat ohjelmat tuli myöhään ja me lapset oltiin jo nukkumassa silloin.
Lahjomattomat kun ammutaan kuoliaaksi. Naapurissa sitten kattelin kuka se Elliot Ness oikein on.
En muista. Silloin katsottiin vain yksi lastenohjelma alkuillasta ja muuten ei. Iso lapsi sai katsoa vaikka mitä, jopa seksuaalista vihjausta sisältävää sarjaa jossa orjia tai elokuvaa. Nykyään ei saa varmaan ihan kaikkea katsoa.