Lapseni haluaisi nallekakun synttäreille. Olisiko teillä ideoita, kuinka sen tekisin?
Kaikenlaiset vinkit ja ideat otetaan ilolla vastaan. Tietty toteutus saa olla suht yksinkertainen, mutta olen valmis myös näkemään vaivaa tuon kakun eteen. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun lapsi toivoo jotakin tiettyä kakkua. Ja on puhunut kauan, että synttäreille sitten nallekakku.
Olem miettinyt mm. muotoa ja sitä, mikä olisi hyvä kuorrutukseksi kakkuun, nalleen...
Täytteeksi voin laittaa jotain tuolta pakastimesta, jollei jottain hurjan hyvää ideaa tule täytteeseenkin.
Kommentit (19)
Pyöreä kakkupohja. Suklaamuffinssit nenäksi ja korviksi ja ruskeaksi värjätty kerma päälle. Muffinseja tein samalla muutenkin tarjottavaksi.
CHOCOLATE CHIP COOKIE CAKE
1/2 c. butter
1/4 c. brown sugar
1 tsp. vanilla
1/2 c. sugar
1 egg
1 c. flour
1/2 tsp. baking powder
3/4 tsp. salt
1/2 c. chopped nuts
6 oz. chocolate chips
Cream butter, sugars, vanilla and egg. Use a spoon - not a mixer! Then add dry ingredients, then nuts and chocolate chips. Spread on an 8 or 9-inch round greased pizza pan.
Bake in a preheated 375°F oven for 10 minutes.
Kiitos ideoista. Yhdistelin niitä ja tällaista kakkuun tuli:
Kuorrutteeksi laitoin 2prk kermaan ja yhden rahkaa (jäi tosin yli, mutta syödään muuten). Sain "karvaisen" näköisen laittamalla viirukuvioita. En siis silittänyt kermaa sileäksi. Kermavaahdon värjäsin kaakaojauheella.
Tein nallen pään pyöreään vuokaan.
Tuo kääretorttuidea oli hyvä, mutta...
Kun aloin paistopuuhiin ja otin perusvuokaa kaapista PIng välähti! Näin kaapissa peltisen muffinssivuoan. Niinpä täytin kakkupohja taikinalla myös kolme koloa muffinssivuoasta: kaksi korvaa ja kuono.
Täytin kakun keltaisella hillolla, josta tulee enemmän hunajavaikutelma.
Irtokarkkihyllystä löysin aivan kirsunnäköisen karkin kuonon päälle ja silmiksi sopivat pyöreät mustat karkit sekä lakritsinauhaa, josta tein suun ja korviin kaaret.
Synttärisankari tykkäsi. Söi ensimmäiseksi korvat!
Nalle Puh -kakusta oli jossain perhesivuillakin. Pyöreä kakkupohja, siihen kääretorttupaloista korvat. Täytä miten haluat. Päälle kaakaolla tai kinuskikastikkeella värjätty kerma. Silmät, suu ja nenä lakritsanauhasta muotoilemalla. Sivuilla oli mallikuvakin mutta nallepuhin naamamallin löytää kyllä netistäkin. Koeta hakea vaik hakusanoilla nalle puh kakku.
valmiita nalle-kakkuvuokiakin, esim. Bake and Party -firmalta (on nettikauppakin). Noita vuokia löytyy kyllä nykyään monista marketeistakin ja esim. Tiimarista. Kakun voi koristella haluamallaan tavalla.
saa kivan nalle-kakun. Tein jonkun muksun synttäreille myös sellaisen.
Kermavaahdolla saa kivan kuorrutteen ja karkeilla ja kekseillä voi koristella.
Phdiskelin tekeväni toisen pyöreän kakkupohjan, josta leikkelisin ne korvat ja kuonon, tuo kääretorttu juttu ei tullut mieleen.
En haluaisi kaappiin lisää "turhia" kakkuvuokia. siis pärjäisin mielellään näillä nk. tavallisilla pyöreä, pitkä,sydän ja torvivuokiakin löytyy monta kokoa ja mallia.
Kermaa voi siis värjätä kinuskikastikkeella?
mä tekisin levypohjan pellillä, siitä leikkaisin pyöreät palat ja reunoista ylijäävistä tekisin korvat. Päällystäisin sopivan värisellä marsipaanilla (kaupasta saa pötkönä joka kaulitaan) ja silmät ja muut sitten vaikka jostain suklaapalloista. Voisi myös esim suklaalla tai sokerikoristeella piirtää siihen suun ym.
että kaikki osat saisi samasta pohjasta, mutta eikös leikatessa tuo murene kovasti? Ja onkos sen pyöreyden kanssa sitten miten? Huh...
Onko sitä marsipaania oikeasti helppo kaulia? En ole koskaan kaullinut, olen tehnyt vain esim,. joulupersaan joulukakun päälle.
mene Tiimariin ja osta kakkukuva.
Isomman lapsen (teini-ikäisen) synttäreille laitoin sellaisen viimeksi. Toimi. Niitä kuvia on paljon ja ihan kivoja. Nyt ajattelin tehdä kuitenkin jotain muuta, nähdä enemmän vaivaa, tehdä enemmän nallemaisen. Kun nyt pääsee tekemään pienelle lapselle "oikean" synttärikakun. Idea on kuitenkin hyvä.
että kaikki osat saisi samasta pohjasta, mutta eikös leikatessa tuo murene kovasti? Ja onkos sen pyöreyden kanssa sitten miten? Huh...
Onko sitä marsipaania oikeasti helppo kaulia? En ole koskaan kaullinut, olen tehnyt vain esim,. joulupersaan joulukakun päälle.
mä olen tehnyt tuolla levysysteemillä mm tuomas veturi -kakun eikä murentunut, ihan helppo sitä oli leikata. Ja koska päälle tulee kuorrute niin eihän se näy että kuinka monesta palasta olet sitä kasaillut;) MArsipaanin kauliminen on helpompaa kuin usein pelotellaan, helpoiten se käy niin että kaulit kahden kelmun välissä ja laitat väliin reilusti tomusokeria. Ensin näyttää että se väri menee sokerista pilalle mutta tomusokeri imeytyy marsipaaniin eikä siten näy lopputuloksessa. kelmu alle siksi että sen avulla saat helposti siirrettyä kaulitun marsipaanin repeytymättömänä. Kauli marsipaani sen verran isoksi että se menee nallen reunojen yli, sitä on helppo sitten siinä vielä vähän muovailla. Ja huom marsipaanin alle pitää laittaa ohut kerros kermavaahtoa jotta pinnasta tulee siisti. Jos haluat että nallen naama on pullea eikä tasainen, laita kakun keskelle keko kermaa jotta muodosta tulee vähän pyöreä. Katso netistä vinkkejä.
kylläpä näitä kakkukuvia löytikin paljon!
Ovat ihan leipomusliikkeenluomuksia!
Toivottavasti kakku onnistuu:) 12
Voisi koittaa rakentaa kokonaista nallea niin että massu ja pää on pyöreitä kakkuja ja sitten kääretosrtusta raajat ja korvat. Kermavaahtoa voi värjätä kaakaojauheella tai karkkivärillä. Kun lisää siihen rahkaa tulee semmoista hieman tönkömpää joka vaikuttaa "karvaisemmalta".
Onnea kakku puuhin ja olisi hieno nähdä kuva lopullisesta luomuksesta!
pieniksi ruusukkeiksi, saa nallelle pörröisen turkin :)