Joko teidän työpaikoilla on alkanut riitely joulun ja uudenvuoden työvuoroista?
Kommentit (81)
Ei meillä ketään ole töissä varmaan koko jouluviikolla. Ammattinsa saa onneksi valita.
Sovittiin, että ollaan kaikki lomalla 😌
Juhlapyhien vuorot on jo menneet jo ajat sitten, nyt väännetään jo pääsiäisestä kuka saa tulla töihin.
Meillä on lomatoiveita kyselty ja joskus tämän kuun lopussa selviää kunkin kohtalo. Mies on lomalla koko joulukuun.
ei niissä mitään riitelemistä ole meillä. nuoret haluaa tehä hyvät hillot pyhinä ja vanhemmat viettää aikaa perheensä parissa. Tosin meillä on kirjanpito, alkuvuonna kysely vanhemmilta joko joulu tai juhannus vapaaksi, molempia ei saa. jos nuoret ei tee, sitten määrätään, ja merkataan kuka teki milloinkin että säilyy se reiluus kaikkia kohtaan.
Kaikkia meitä ei tarvita erikoispyhinä, vain minimimiehitys. Koemme töissä että tämä on reilua, ja meillä on oikeus kertoa yrityksen johdolle parempi reilumpi järjestelmä jos keksimme paremman ja reilumman.
Koen että meitä on kuunneltu, eikä vain saneltu.
Työni sijoittuu arkipäiville. Tänä vuonna kaikilta on evätty kaikki ylimääräiset vapaat joulun tienoilta. Lisäksi tiedän että meitä olisi kyllä koko joukko, joka haluaisi tehdä ylityöpäivän silloin tällöin, mutta niitä ei ole tarjolla.
Eipä ole ikinä riitaa ollut. Jokainen vuorollaan ja on selvä asia, kun näin on pomo päättänyt. Näin myös edellisissä työpaikoissa.
Vierailija kirjoitti:
Juhlapyhien vuorot on jo menneet jo ajat sitten, nyt väännetään jo pääsiäisestä kuka saa tulla töihin.
Kannattaa tienata nyt, saattaa tulla kohta se eteen että juhlapyhänä saat vain sen normaalin palkan, minkä arkenakin tai sitten tunti tunnista vapaana. Se on sitten sitä paikallista sopimista nääs.
Vierailija kirjoitti:
Sovittiin, että ollaan kaikki lomalla 😌
Sama täällä, työtekijät keskenään, pomo ja muu johto on kyllä eri mieltä, mutta kun työntekijät keskenään sopivat niin minkäs teet.
Meillä suositellaan lomien keskittämistä mm. tuohon joulun välipäiviin, joten omasta tiimistä taitaa melkeinpä kaikki lomailla silloin. Niin teen itsekin.
Mä teen töitä vain arkipäivinä. Sovin juuri esimieheni kanssa, että otan pitämättä jääneet viimeiset kesälomapäivänä jouluviikon maanantaille ja perjantaille joten olen koko sen viikon sitten pois töistä. Ei silloin töissä oikein mitään tapahtuisi kuitenkaan.
Vierailija kirjoitti:
Eipä ole ikinä riitaa ollut. Jokainen vuorollaan ja on selvä asia, kun näin on pomo päättänyt. Näin myös edellisissä työpaikoissa.
Sitten jos joku vaihtaakin työpaikkaa tai muusta syystä lopettaa, eli jää vaikka isyysvapaalle tai jotain, niin näin se vuoro pompahtaakin sitten jäljelle jääville, eli niille ketkä olivat kiinni viime joulunakin, tämä on kyllä niin nähty, ei toimi.
Mitä riitelemistä siinä on? Työnantaja määrää ketkä ovat töissä.
Ne ketkä olivat viime jouluna, ei ole tänä jouluna. Tämä vuorovuosi systeemi on kehitetty jo ennen kuin tulin edes tänne töihin.
Ei niistä ole koskaan riitaa tullut. Pientä murinaa ehkä siitä että joululistaa ei saa lomia kuin poikkeus tilanteessa.
Vierailija kirjoitti:
Olen lomautettuna joulun aikana
Sain myös tiistainan lomautuksen toistaiseksi. Tämän kuun lopussa lähtee lento etelään ja olen siellä toistaiseksi.
Oletko palstan moderaattori?