Lue keskustelun säännöt.
Lesbojen mafia on totta!
25.08.2024 |
Kommentit (4)
Tämä on todiste siitä että naisille on maailman sivuun sallittu asioita joita miehille ei ikinä! Homot olisivat olleet vankilassa tuosta!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Naiset hymyilee kivasti ja sanovat olevansa sIveItÄ aseksuaaleja, niin kaikki menee läpi.
Helvetin tulessa palavat kirkuen miehet jotka makaavat miesten kanssa ja naiset, jotka ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa. Sen kaltaisia karta.
Miten kaksi naista saattoi elää yhdessä 18001900-lukujen vaihteen Helsingissä ilman, että se ihmetytti ketään?
Vastaus löytyy vahvasti sukupuolten perusteella jakautuneesta yhteiskunnasta. 18001900-lukujen vaihteessa naisille ja miehille oli omat erilliset järjestönsä, harrastuspiirinsä, jopa ammattikuntansa.
Se tarjosi samansukupuolisille pareille mahdollisuuden elää yhdessä ilman epäilyksiä. Naimaton opettajatar saattoi jakaa kollegan kanssa koko elämänsä, eikä asiaa kummeksuttu.
Taustalla vaikutti myös ajan siveellisyyskäsitys. Naisasialiike, johon Mechelin ja hänen ystävänsä kuuluivat, kannatti seksuaalisesti pidättyväisen, siveän naisen ihannetta.
Siveys koski ainoastaan heteroseksuaalista kanssakäymistä. Ajan seksuaalikäsityksen mukaan vain yhdyntä laskettiin seksiksi. Naisten välistä seksiä ei pidetty seksinä lainkaan.
Kahdella naisella olisi voinut olla seksisuhde, eivätkä he välttämättä olisi nähneet asiaa niin. Voi olla, että he olivat mielestään siveitä, Peake sanoo.