Vattu noita maitopurkkien kierrekorkkeja
Tulevat kaadettaessa eteen jos ei taita kunnolla sivuun. Ei saa aina kiinni kunnolla. Työpaikalla käytetään yhteisiä maitopurkkeja, se on kiva kun kaikki säätävät sen saman korkin kanssa ja samat ihobakteerit leviävät siinä kun se korkin ympäristö on maidossa.
Mutta tietysti ymmärrän mistä tämä johtuu. Meillä suomalaisilla on paha tapa ottaa litran maitopurkki mukaan kävelylle, juoda se siellä ja heittää lopuksi korkki mereen. Tölkki ehkä myös.
Kommentit (10)
Ei ole pakko ostaa korkillisia maitopurkkeja. Joitakin pienemmissä pakkauksissa myytävissä juomissa on vaikea löytää korkitonta. Sitä en tiedä, mikä hyöty siitä on, että luontoon heitetyssä purkissa korkki kiinni.
Onneksi K- kaupan laktoosittomassa maitojuoma purkissa ei ole korkkia.
Korkittomat ovat ihan ok edelleen. No niitä ei tietysti pysty kuljettelemaan avattuna, säilyvyyskin on lyhyt. Ja taitavat usein olla laktoosillisia. Jos se nyt sattuu vaivaamaan.
ap
Mutta ajattele siltä kannalta, että on meillä asiat aika hyvin kun joudamme tämmöisiä murehtimaan.
Vierailija kirjoitti:
Mutta ajattele siltä kannalta, että on meillä asiat aika hyvin kun joudamme tämmöisiä murehtimaan.
Onnellisen kansan syndrooma...
Miksi niissä pitää yleensäkään olla se korkki? Eikö se avattava pahvitölkin nokka olisi ihan toimiva? Paljon ekologisempi olisi kaiken kaikkiaan. Ei kai nyt minkään kuljetustarpeen takia korkkia voida vaatia. Kuka nyt avattuja litran maitotölkkejä mihinkään kuljettelee? Voihan siihen laittaa vaikka pyykkipojan, jos joskus pitää jonnekin viedä.
Kyllä on ap:n elämässä asiat hyvin kun tuollainen herättää ärsytystä
Mä aina revin ne vattumaiset korkit irti. Muovipullosiidereissä ja mehuissa sama ongelma.
Tässä on se hyvä puoli, että tyhjän msitotölkin voi nyt hyvällä omatunnolla laittaa sekajätteisiin, kun se ei ole puhtaasti kartonkia eikä muoviakaan.