Eikö kukaan muka korjaa vaatteitaan enää?
Korjaamalla ne itse säästää hurjasti rahaa. Itse en ole ostanut esimerkiksi paitoja vuosikausiin.
Kommentit (14)
Tottakai korjaan.
Mutta on totta, että iso osa nykyään kaupoissa myytävistä vaatteista on korjauskelvottomia. Jos kangas on valmiiksi niin ohutta, ettei se kestä ompelua, sitä on mahdoton korjatakaan. Vain alunperin hyvälaatuista vaatetta voi korjata.
Mä korjaan ratkenneet saumat, ompelen napit, paikkaan. Hyviä vaatteita ei auta hävittää, materiaalit ovat nykyään huonoja, hankalasti löydettävissä tai kalliita.
Minä korjaan ja myös ompelen uusia.
Napin korkeintaan ompelen, muuten roskiin tai räteiksi...
Vierailija kirjoitti:
Napin korkeintaan ompelen, muuten roskiin tai räteiksi...
Vetoketju?
Toki korjaan. Mutta lempivaatteet menee niin haperoksi että ratkeaa aina vierestä.
ostan laadukasta ja pidän pitkään.
Korjaan, jos on kohtuullisesti korjattavissa, mutta monesti ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Napin korkeintaan ompelen, muuten roskiin tai räteiksi...
Vetoketju?
En osaa eikä ole mitään koneita.
Tulee korjailtua, kannattaa jos on hyvä vaate muuten. Parsinneula on jo iso apu.
Kyllä korjailen. Käytän muutenkin vaatteet aivan loppuun asti. Liian rikkinäiset vaatteet menee vielä kotona oleskellessa tai remppahommissa. Lopuksi vielä osa esim. t-paidoista räteiksi. M32
en korjaa itse, vaan korjautan...rahaa olisi uusiinkin- ei vaan huvita ostaa kiinanroskaa. Kaupat kariutuu aina siihen että löydän sen lapun Made in P.R.C eli on siis perseestä. :)
Itse käytän sukat ja alushousut aivan loppuun, ompelen siis reiät ja jonkun aikaa saavat lisäelämää, jonka jälkeen ne menevät räteiksi. Lapsen vaatteista korjaan rispaantuneet hihat ja polvet ja ne menevät hyvin vielä päiväkotivaatteina tai rymyvaatteina. Sadevaatteetkin on helppo paikata.
Tietenkin. Mutta ei ole yleistä. Esim kun muutin tänne, miesystäväni asuntoon asumaan, hänellä oli paljon kauluspaitoja kaapissa. Mä otin kaikki pois kaapista, moni oli ollut vuosikausia kasassa. Pesin, moneen sai laittaa tahranpoistoainetta, vaihdoin nappeja, paikkailin saumoja ja lopuksi silitin. Mies sanoi hän jossain vaiheessa päätti kun on korjattavia kestokassillinen, vie kaikki kerralla korjattavaksi.
Minä meillä pesen pyykit, huomaan heti, jos jotain pitää tehdä
Juuri tässä paris kalsareista reikiä. Haju on kamala.