Onko teidän lapset käyneet tarhaa vai olleet perhepäivähoitajalla?
Kommentit (11)
Päiväkodissa ovat meidän lapset olleet.
Ensin pph:lla ja kaksivuotiaana päiväkotiin
Päiväkoti se silloin oli. Tykänneet tosi paljon ja hyviä muistoja jäänyt. 1vuotiaana aloittaneet eiķä mitenkään vaurioituneet tuosta. Molemmat olivat tosi aktiivisia jo tuossa iässä ja päiväkoti tarjosi riittävästi virikkeitä. Jäin itse totaali yh: ksi ja töihin oli pakko mennä jo tuolloin. Onneksi siis lapset tykkäsivät.
Muksu oli perhepäivähoitajalla, joka oli todella mukava ja mutkaton. Harmittaa etten silloin varmaankaan muistanut kiittää tarpeeksi usein.
Vei lapsia luontoon säällä kuin säällä mutta harrastivat myös kädentaitoja. Lapsia oli vain 2-4, vaihtuvuus vähäistä. Hän todella kasvatti lapsia aina eskariin saakka, pidin tärkeänä että opittiin olemaan ryhmässä, jakamaan ja hyvät käytöstavat kun pari lapsista olivat, omani mukaan lukien, ainokaisia. Ei ole itsestään selvää näin upea hoito isoimmissa kaupungeissa, iso kiitos!
Ensin perhepäivähoitajalla ja sitten päiväkodissa. Tarha nimitystä ei meilläpäin ole koskaan käytetty.
Lapseni oli sekä perhepäivähoitajalla ( kolme vuotta) ja sitten päiväkodissa.
Kaksikielisessä tarhassa/päiväkodissa. Kävivät kaksikielisen eskarin. Olen tyytyväinen.
Päiväkodissa. Pienellä paikkakunnalla asutaan ja perhepäivähoitajat on katoava luonnonvara. Meidän alueella toimii kaksi tai kolme. Ja heille on jonot.
Lapset oli aikanaan päiväkodissa. Aloittivat kumpikin noin 1 v 3kk iässä. Tykkäsivät olla.
Tosin olivat kesäisin kotona n.8-9 viikkoa kesälomani ajan.
Ihan fiksuja aikuisia heistä on kehittynyt
Vanhin on ollut vain tarhassa, keskimmäinen aloitti tarhassa, oli muuttojen vuoksi kahdella eri perhepäivähoitajalla ja jatkoi sitten tarhassa. Nuorimmainen aloitti perhepäivähoitajalla ja jatkoi tarhassa.
Keskimmäisen osalta ei jälkimmäisestä perhepäivähoitajasta ole mitään hyvää sanottavaa. Hoitajan aikuinen poika kävi aina ruokatunnilla kotona syömässä ja rähisi hoitolapsille. Nuorimmainen taas ei onnistunut tarhassa, hänellä on neuroepätyypillisiä piirteitä.
Aloittivat tarhassa pienten ryhmässä puolitoistavuotiaina, mutta muutettuamme paikkakuntaa olivat ihanalla pph:lla kouluikään asti.