Yksin juominen on merkki vakavasta ongelmasta
Tuo kuvastaa että alkoholi ei ole enää sellainen seurusteluun ja sosiaalisiin tapahtumiin liittyvä juoma, vaan kyseessä on kemiallinen addiktio alkoholin aiheuttamiin muutoksiin aivokemiassa.
Kommentit (115)
Jos ei tykkää muiden seurasta? Viikot joutuu oleen ihmisten kans tekemisissä aamusta iltaan..
Yksin juodessa tekee viisaasti ja muut ei kärsi.
Pitäisikö sitä muka mennä johonkin räkälään istumaan, kun kotona voi rauhassa nautiskella, ja olla netin välityksellä yhteyksissä muualla asuviin ystäviin?
Mikä on parempaa kuin juoda yksin ja vielä kotona kalsareissa? Ei tarvi pukeutua, huomattavasti halvempaa kuin baarissa, ei tarvi kuunnella muiden humalaisia juttuja, ei tarvitse miettiä millä mennä kotiin. Ja kaikki viihde käytettävissä netissä ja telkkarissa. Voi soitella kännipuheluja jos haluaa juttuseuraa. Täydellistä.
No sitten minulla on ongelma. Haittaako se teitä? Jos ei niin pää kiinni.
Mistä ongelmasta se mielestäsi kertoo, että juo silloin tällöin lasin viiniä yksin?
Tuntuu että joku 1/5 taitaa alkoholinkäytön Suomessa, eli oikeasti juo ilman addiktiota kohtuudella. Loput ei joko juo ollenkaan tai vetävät kännejä.
Yksin juominen on parasta. Nautiskella rauhassa ja kuunnella e-kirjaa tai musiikkia, lukea kirjaa tai katsoa jotain hyvää ohjelmaa. Mielellään jonkin herkullisen syötävän kanssa. Ei kännäystä.
Mä juon oikeastaan vain yksin kotona, koska minusta tulee sietämätöntä seuraa humalassa. Kiva pelailla ja tanssia yksinään. Aika harvoin kyllä juon ylipäänsä.
Eli seurassa vedetyt päivittäiset perseet eivät ole ongelma, mutta yksin juotu saunakalja on?
Vauva-palstalle kirjoittelu on merkki vakavasta elämänhallintaongelmasta.
Jos kukaan ei joisi yksin, Vauva-palstan iltahönöilyt olisivat paljon tylsempiä :)
Vierailija kirjoitti:
Vauva-palstalle kirjoittelu on merkki vakavasta elämänhallintaongelmasta.
Hyvä, että myönnät rohkeasti ongelmasi. Siitä se toipuminen lähtee.
Onneksi noilla puistoissa kännäävillä spurguilla ei siis vakavaa ongelmaa ole, aina on porukka kasassa pussikaljoja kittaamassa
Yksin juodessa kukaan mies ei yritä vonkata seksiä. Minä juon tänään yksin.
T: nainen
Juonkin täällä teidän kanssanne ja kirjoitan. Kirjoitan ja juon.
Onpa kummallinen asenne... miksi ihmeessä alkoholin pitäisi olla sosiaalisiin tapahtumiin liittyvä asia?
Ehkä kohtuudella juova hyötyisi siitä kotonaolosta, ettei joku tuikkaa puukolla kylässä ollessa tai tipu järveen. Ja paljon juova ei lähde muualle sen puukon kanssa heilumaan. Riippuu minkälaisia tuttuja on myös sillä vähemmän juovalla.
Ei se ole yksin juomista jos provoilen palstalle ap:n ja muiden kanssa.
Yksin juodessaan on parhaassa ja turvallisimmassa seurassa.