Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uhmisten äidit-montako kertaa lapsesi itkee päivässä?

Vierailija
21.02.2011 |

Siis montako kertaa lapsesi vetää kilarit päivässä ja mistä syistä?

Kiinnostais vain tietää, koska olen vähän yllättynyt siitä kuinka paljon oma lapseni itkee ja kiukuttelee ihan pienistäkin asioista. (lapsi nyt 2,5 vuotta). Kaikki kieltäminen aiheuttaa itkureaktion, ja sitten on paljon sellaista "minulla on tylsää, heti huomiota tänne nyt" - itkua, joka on ihan teeskenneltyä.Lelut lentelee helposti leikkiessä jne ja lapsen pinna on usein tosi lyhyt. Lapsi itkee varmaan kymmenen kertaa päivässä, ehkä enemmänkin...ei tämä ennen tällaista ollut. :-/

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä tuli 107. Osa oli tietysti kaatumisista tms. Kiukkukohtauksia oli 240 ja vähän päälle, itkupotkuraivareita näistä noin 25.







Nykyään 4v itku pääsee ehkä kerran viikossa. Muutenkin on herttainen lapsi ja ottaa toiset huomioon.

Vierailija
2/6 |
21.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotain pojan uhmiskäyttäytymisestä kertonee se, kun noin 3,5-vuotiaana alkoi tuttavat "ihastella", että kas, ootte ollut täällä jo tunnin kylässä, eikä poika ole ottanut vielä yhtään kilaria! ;D



Pahimpaan aikaan poika saattoi vetää pultit, kun sanoin vaikka miehelle, että meillä ei ole mitään menoa tänään. Lause sisälsi sanan "ei" ja se oli ihan riittävä syy kilahtaa.



Onneksi raivarit oli usein lyhyitä ja ytimekkäita. Raivos vartin ja hetken päästä taas oli kuin naantalin aurinko. Toisin kun siskonsa aikanaan, joka veti kerralla kokonaisen pellon palkokasvia nokkaansa noin kerran viikossa. Muuten ei pahasti raivonnut. Mutta kun sille päälle iski niin sit riehu raivopäänä putkeen pari-kolme tuntia vaikka mitä olis tehnyt...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri sellainen raivopää, ettei oikein mistään tullut mitään. Toki aurinkoisempiakin päiviä oli välissä, mutta usein päivät menivät kiukkuillessa. Homma alkoi sillä, ettei halunnut nousta aamulla sängystä, sitten aamupala- ja pukemisväännöt, leikit eivät sujuneet, äiti ei saanut auttaa... nyt tuossa vuodenvaihteessa huomasin, että päivät ovat muuttuneet leppoisimmiksi ja minulla on aurinkoinen, vaikkakin temperamenttinen tyttö. Ikää nyt melkein 4v. Ja huomasin myös, ettei ole tehnyt mieli käydä lapseen käsiksi pitkään aikaan, aiemmin olivat hermot tosi kireällä koko ajan, vaikka kuinka yritin olla aikuinen ja järkevä vanhempi. Jaksamista!!

Vierailija
4/6 |
21.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väsyneenä kaikki harmittaa. Jos lapsi ei nukahda päiväunille, niin lepohetki on silti tarpeen. Meillä usein pötkötellään kun tullaan päiväkodista kotiin, koska lapsi ei pk:ssa nuku.

Vierailija
5/6 |
21.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt vasta tytön ollessa 3,5v. Ei itke, mutta on ihan törkeen pahantuulinen koko ajan ja sanoo kaikkeen ei. Kaikki on IHAN TYHMÄÄ ja tylsää jne, ei halua lähteä edes mihinkään kivaan paikkaan (esim HopLop, Merimaailma, uimahalli...)



Ei voi kuin ihmetellä ja antaa kiukutella. Onneks olen itse lehmänhermoinen ja annan tytön olla itekseen murjottamassa, välillä käyn kysymässä tuleeko syliin tai tehtäiskö jotain.



Mies usein vaatii tyttöä käyttäytymään paremmin, ilman minkäänlaista vaikutusta :D



Itkupotkuraivareita ei onneksi ole vetänyt, on vaan tuollainen moody bitch :D

Vierailija
6/6 |
21.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä johdu liian vähästä nukkumisesta!



Tottakai on tärkeetä lapsen saada tarpeeksi unta, mutta ei se uhmaikää aiheuta...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kahdeksan