vaippavinkkejä kaivataan selkäkakkaajalle...
Meillä on käytetty 3kk vauvalla pampersin new baby vaippoja. Ne on sinänsä hyviä ja sopisi muuten meille, mutta nyt on ollu jo vähän turhan monta selkäkakkatapausta. Vauvan kakka on siis tosi löysää ja se vaipan selkämys ei mitenkään toimi tällä vauvelilla. Muuten se on pitänyt pissat hyvin ja yönkin jälkeen iho on ihan kuiva, eikä sellainen märkä ja hautunut.
Kokeiltu on Liberot. Hirmuisen leveä haaraosa ja materiaalina epämiellyttävä. Paksu, kahiseva ja vauvan iho on jo vähän ajan päästä punainen ja kostean nihkeä. Plussaa on se selän rypytys, jolloin kakka saattaa jopa pysyä vaipassa.
Kokeiltu myös Huggies. On kevyempi ja ohuempi ja siten miellyttävämpi kuin Libero. siinä myös se rypytys selässä, joten pitää sitä kakkaa paremmin vaipassa. Tässäkin se iho kuitenkin hautuu ja on punainen.
Olisiko siis vinkata materiaaliltaan pampersin kaltaista vaippaa, joka pitäisi sen löysän kakankin vaipan sisällä? Jonkinlainen stoppari siellä selkäpuolella pitäisi olla. Olisiko niissä Vihreissä pamperseissa sellalinen?
Kiitos, jos jaksoit lukea/kommentoida tähän vaippavuodatukseen =)
Kommentit (9)
mun viesti liity asiaan mitenkään, mutta täältä palstalta olen oppinut kaikkia kivoja termejä kuten
vaihdevuosikurppana tai terveyskeskustöpöttelijä
Nyt tuli sitten SELKÄKAKKAAJA!
:=))
Niskapaskat tuli melkein päivittäin ja tuo koko 4 auttoi sen verran ettei paska kiiriny selän reunasta ulos niin nopeasti. Mutta kyllä niitä niskapaskoja vaihdettiin 6 kk asti kunnes kiinteät tuli kuvioihin.
mun viesti liity asiaan mitenkään, mutta täältä palstalta olen oppinut kaikkia kivoja termejä kuten vaihdevuosikurppana tai terveyskeskustöpöttelijä Nyt tuli sitten SELKÄKAKKAAJA! :=))
miksi ne vauvat kakkaa selkää myöten? olisiko ruokavaliolla jotain merkitystä? oletteko kokeilleet esim laktoositonta ruokavaliota (imettäjällä!)
on käytössä mm. Fuzzibunzeja, eikä oo niskapaskaongelmaa. Kaikki vaipat, joissa on kunnon kumppari selässä, toimii.
mistäs sillä tissivauvalla muodostuisi kiinteää ulostetta?
miksi ne vauvat kakkaa selkää myöten? olisiko ruokavaliolla jotain merkitystä? oletteko kokeilleet esim laktoositonta ruokavaliota (imettäjällä!)
ne on heti kylmän geelimäisiä kun on vähänkin pissaa...
selkäkakoista kun ei meidän vauvalta sellaisia tulut. Muistelen, että kaksi kertaa olisi sellainen tapaus ollut eikä nekään mitään pahoja vaan lähinnä siinä vaipanvaihdon yhteydessä levahtanut. Ja hänellä on ollut todella löysiäkin kakkoja. Salaisuus on kunnon kestovaipat. Suosittelen hyviä kestoja, esimerkiksi myllymuksujen tai tuhinatutvan taskuvaippajo ja yöksi hyvää sisävaippaa, jonka päälle villahousut.
Samassakin perheessä voi olla erilaisia kakkaajia. :-D Meillä esikoinen harrasti näítä niskakakkoja, kuopus on enemmän tahmatyyppiä. Ja molemmilla hyin pitkälle sama ruokavalio (imettävän äidin safkat + myöhemmin kiinteät).
Jotkut kaverit tosiaan ihmettelee, että mitkä selkäkakat? Joku vauva voi tehdä kiinteitä papanoita vaikka olisi ÄM:lla.
oli selkä- ellei peräti niskakakkaaja :-) Tämä oli aikamoinen ongelma esim. kaupungilla käydessä: lapsi töräytti lastin kesken imetyksen tai heti sen jälkeen ja usein sai vaihtaa koko vaatekerran, joskus myös äidin vaatteet. Tosi ärsyttävää.
Huggies todettiin parhaaksi hänelle. Sori, muita merkkejä en osaa neuvoa. Eikös tuo Pampersin New Baby (koko 3?) ala olla jo aika pieni muutenkin, joten siirry vaan Baby Dryhyn. Vaippapaketin ylimpään painorajaan asti ei kannata odottaa. Vaikka New Babysta erityisesti mainostetaan, että imee hyvin löysän kakan, en sen takia turhan pitkään käyttäisi niitä.
Sitten kun lapsi aloittaa kiinteät, tuotoskin vähän kiinteytyy.