Appelsiini mehu on kalliimpaa kun olut!
Valion litran appeliinimehu maksaa 3€/l ja halvin bulkkiolut (esim. Coop) on alle tuon. On maailma mennyt sekaisin
Kommentit (30)
Olut on aina ollutkin köyhien juomaa. Ennenvanhaan vedestä joka ei ollut juomakelpoista tehtiin olutta. Esim kaupunkien läpi virtaavien jokien vedestä pantiin olutta ja siten muutettiin saastunut vesi juotavaksi.
Hanavettä saa tuolla rahalla melkein 1000 litraa.
Vierailija kirjoitti:
Mehut on sokeriturhakkeita.
Olut on turhakkeempaa. Sokeria ei lisätä täysmehuun ja kohtuudella se on ihan ok kropalle.
Appelsiinimehulla on oltava paljon parempi kate koska olutlitrassa on ylivoimainen osa veroja (alv, alkohoiivero)
Vierailija kirjoitti:
Mehut on sokeriturhakkeita.
Juuri näin. Lisäksi sokeripitoinen juoma on hyvin vaarallista. Siksi olut.
Turhake on appelsiinimehu
juo vettä
Molemmat voi jättää kaupan hyllylle
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mehut on sokeriturhakkeita.
Olut on turhakkeempaa. Sokeria ei lisätä täysmehuun ja kohtuudella se on ihan ok kropalle.
Ei kai siihen tarvitse lisätä kun hedelmissä on jo paljon sokeria itsessään. Älä usko "ei lisättyä sokeria"-propagandaan
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mehut on sokeriturhakkeita.
Olut on turhakkeempaa. Sokeria ei lisätä täysmehuun ja kohtuudella se on ihan ok kropalle.
Lisäämättäkin frultoosia om törkeä määrä.
Keski olut on parenpaa kuin appelsiini mehu
Vierailija kirjoitti:
Keski olut on parenpaa kuin appelsiini mehu
Yhdyssanat!!!!
Puhut nyt oikeasta appelsiini tuoremehusta. Tiivisteestä tehty lantraamaton appelsiini mehu on 1,60e/l ja vedellä jatkettu 1,20 e/l. Lidlin hintoja.
Mun pomo kysyi miksi tuoksun aina oluelta, käskin verrata mehun ja oluen hintoja, en saanut potkuja.
Mitä sit. Kumpaahan esim. Suomessa tuotetaan enemmän. Tietysti vaikuttaa hintaan
Tottakai on, ei ne appelsiinit kuule puussa kasva.
Vierailija kirjoitti:
Mitä sit. Kumpaahan esim. Suomessa tuotetaan enemmän. Tietysti vaikuttaa hintaan
Itseasiassa ei vaikuta tuotannon määrä vaan verot, kate ja jossain määrin raaka-aineiden hinta
Vierailija kirjoitti:
Hanavettä saa tuolla rahalla melkein 1000 litraa.
Mutta paljonko maksaa 1000 litraa appelsiinikiljua?
Siksi juonkin aamuisin olutta. Kippis!🍻