Kaikelle ei riitä aikaa: perhe, kumppani, lapset, ystävät, työt, työkaverit, oma aika, harrastukset, lasten harrastukset jne.
Nykypäivän kiireisessä elämässä jostakin näistä on tingittävä ja moni tuntuukin tinkivän lapsista ja ajasta lasten kanssa, ja mm. lasten harrastukset ovat tapa nakata lapset tunniksi pariksi jonnekin pois käsistä ja jonkun toisen hoidettaviksi.
Kommentit (7)
On paljon helpompaa elää ilman niitä lasten harrastuksia kuin niiden kanssa, joten omaa elämää helpottaakseen kukaan ei niihin kuskaa.
Tutkimusten mukaan nykyvanhemmat myös ovat enemmän lastensa kanssa kuin yksikään aiempi vanhempisukupolvi.
Et tiennyt tätä ennen lasten hankintaa? Et tuntenut silloin ketään äitiä tai isää? Voi hyvänen aika miten hemmoteltuja ihmisiä voi olla! Tietenkään harrastuksille tai ystäville tai itselle ei riitä samaa aikaa kuin lapsettomilla on. Sitä vaihetta elämässä kutsutaan pikkulapsiarjeksi tai ruuhkavuosiksi tai arjeksi isänä/äitinä. Mene nyt itseesi, mieti mikä on tärkeää, lakkaa valittamasta!!!!
Itse tingin omasta ajasta ja omista harrastuksista. Lapsia ei kyllä nakata mihinkään harkkoihin, kyllä siellä itse odotellaan se tunti lasta. Ja harrastus ei ole mikään lastenhoitosysteemi, oma perheeni oli pienituloinen, enkä saanut lapsena harrastaa oikein mitään ja se harmitti todella paljon, joten ehdottomasti annan lapselleni paremmat mahdollisuudet, kun siihen pystyn.
Omat harrastukset ja ystävät oli aika lailla sivussa kun lapset oli pieniä. Ns. harrastettiin lasten harrastuksia. Kumppanin kanssa järjestettiin harvoin mutta säännöllisesti kahdenkeskistä aikaa, edes pieniä hetkiä. Nyt kun lapset ovat isoja teinejä niin ehtii itsekin harrastaa ja tavata ystäviä.
Hyvä hemmoteltu Ap:
Katso vastauksia 4 ja 5 ja OPI ELÄMÄÄ!
On olemassa yksi kokonaisuus nimeltä elämä. Aloituksesta näkee, miten meidät opetetaan suorittamaan elämää. Tukka putkella paikasta toiseen.
Viimeisenä pitäisi tinkiä lasten kanssa vietetystä ajasta, ei ensimmäisenä. Ystäviä voi tavata ja harrastaa perheenäkin.
Perhe, kumppani ja lapset sama asia. Toinen voi viedä lapset harrastuksiin, jolloin toisella jää sitä omaa aikaa ja voi vaikka sillä omalla ajalla sit olla yhteydessä niihin työkavereihin????, mennä omiin harrastuksiin tai ihan vaan olla sohvan pohjalla omalla ajalla. Lapsille väkisinkin on aikaa, on se sit syömisen parissa, läksyt, iltatoimet, harrastukset. Miten omista lapsista tingitään yhteistä aikaa? Tai sit kun ne lapset viedään harrastuksiin, nii siinäki jää omaa aikaa. Tekee mitä lystää.
Vuorotyö on ihan jees. Tässäkin nyt istun yksin kotona, lapset koulussa. Omaa aikaa. Eilen pesin omalla ajalla auton pihalla. Työt ja työkaverit hoituu työajalla. Sit illalla saunaan puolison kanssa ja siellä on meidän keskeistä aikaa. Vink vink.