Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksei makseta

Vierailija
24.03.2024 |

Saikuttomuuslisää niille, jotka hyvin vähän sairaspäivillä?

Voi si luoda jotkut taulukot, jonka mukaan mentäisiin eli tietty sumna tietyistä päivistä, ei niin, että kerrasta poikki, eli jos yksikin saikkupäivä menetät lisän.

Lisä ei saisi myöskään olla liian iso, jotta ei tulisi liian iso kiusaus mennä sairaana töihin.

Esim. jos saikkupäiviä alle 5 vuodessa voisi lisä olla 1000€ ja siitä sitten asteittain alaspäin. 

Miinukset: Sairaiden syrjiminen. 

En samaa mieltä. Toki jos joutuu olemaan sairaana usein ei sille mitään voi ja ei saa kyseistä hyötyä, mutta en näw tuollaisessa palkitsemissq olevan syrjintää. Sen sijaan syrjicänö näen vähän sen,että todella vähän poissaoleva eli hyödyllinen ha edullisempi työntekijö ei saa penniäkään mitään hyötyä tilanteestaan.

Tuossa mallissa saikulla voisi kuitenkin olla aina kun tarvetta eli ei mikään kaadu niiden nilkkaan jotka oikeasti sairaana 

Hyödyt: Väitän että turhat saikur vähentyisi reippaasti. On useita  ehkä olisi hyvinkin mahdollisuuus olla tuon max. 5 pivää vain saikulla, eli ei oikeasti tarvetta enempään vuodessa, mutta vetävät sitten tuplat ainakin koska tuntevat hieman epikseksi sen,että toudellinen tilanne täysin sama kun vaikka 50 päivää vuodessa saikulka oleva 

Ei tuo ole kateellisuutta sairaille mielestäni vaan periaate, että kun teet enemmän piitäisi saada enemmän. Ja lets face it, suuri osa on saikulla aina muutaman päivän ylimääräistä, mitä olisi välttämättömyys. Tulisiko kalliimmaksi, Jaa enpä tiedä. Luottaisin siihen että kaikki eivät niin rahanhimoisia että yrittäisivät veri suussa pitää saikut minimissä jotta saisivat lisän. 

Toisaalta saikkupäivöt eivät kai kuitenkaan kustanna työnantajalle niin usein lisämaksuja, koska tadaa ei palkata ketään tilalle lyhkäisiin saikkuihin. 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä idea. Työntekijöille voisi myös maksaa terveyslisää, jos kaikki veriarvot ja muut testit ovat hyvät ja paino normaalilukemissa. Tämä kannustaisi pitämään huolta itsestään.

Vierailija
2/2 |
24.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä saa saikkupäivistä enemmän rahaa ku ois töissä. Viimeski olin arkena kipeä, tuli sairaslomalisä. Heh. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi seitsemän