Laitatko kotia jotenkin pääsiäiseksi?
Itselläni tapana vaihtaa oh/keittiö- akselilla verhot ja sohvatyynyjen päälliset+torkkupeite toisenlaisiin, liittyy kevääseen ja lähestyvään kesään, ei niinkään pääsiäiseen. Keittiön pöydän tabletit vaihdoin ihan toisenlaisiin "talvisista" ja ostin valkoisen+oranssin kimpun tulppaaneja maljakkoon, eipä muuta. Ainiin ja tulppaanien sekaan tökkäsin pari pitkää tikkua joiden päässä egu joista toinen hieman halkeillut ja sieltä kurkkii pieni keltainen tipu. Mutta nuo jo teki paljon 🤍🌞🧡
Kommentit (36)
Pöydälle keltainen kukkaliina, koristeeksi koristeltu rairuoho, ruukkukukkia helmililja ja tetenarsissi.
On mulla muutamia vanhoja koristeita, jotka otin tänään just esiin. Ja yhteen kulhoon laiton värikkäitä pieniä suklaamunia, joita ihailen ensin viikon päivät ja sitten syön ne. Niin ja jonkun kukan aion myös ostaa ensi viikolla. 🐥
Pois heitetty aikoja sitten pääsiäiskoristeet. Ehkä ostan ruukkukukan.
Ostin narsissin ja taidan vaihtaa ns. kesäverhot jouluverhojen tieltä.
Vastaus olen kirkosta eronut. En vietä pääsiäistä en jouluakaan.
Kevät/kesätekstiilit viimeistään pääsiäiseksi esiin. Minulla on myös pääsiäiskoristeita: tipuja ja pupuja sekä koristemunia. Lapsista ne on kivoja. Narsisseja, leikkokukkia ym. kevätkukkia ostelen myös sekä ulos ovensuuhun että sisälle. Koivunoksia hain jo sisälle aukeamaan. Aika paljon siis!
Verhot vaihtuu, pupu- ja tipukoristeet esiin. Rairuohot kasvamaan ja kana yllätysmunakoreineen keittiöön. Ihme ja kumma, siitä korista löytyy kiirastorstaista pääsiäismaanantaihin kolme yllätysmunaa joka aamu! Ehkä tulee jo palmusunnuntaina, jos ollaan onnekkaita.
Kasvatin pariin kivaan astiaan rairuohoa. Lisäksi koristelen pupuilla ja tipuilla ja pääsiäiskarkeilla. Pöydällä on keväinen liina ja sohvatynyt on vaihdettu sesonginmukaisiksi. Mukavaa tällainen kun ei tarvitse raahata mitään kuusta sisään eikä taiteilla valosarjoja paikoilleen ja n. 30% koristeista on sellaisia jotka saa syödä. Toki joulustakin nautin sitten kun sen aika on mutta mitään toista joulua en kyllä tässä kohtaa jaksaisi.
Laitan niin että tuo mätisäkki sohvalta on pääsiäiseksi pihalla.
Rairuohot on kylvetty ja suklaamunia ostettu, Mämmiä on jo syöty ja terassi koristeltu narsisseilla ja pajunoksilla.
Laitetaan rairuoho/ohra, nostetaan esille muutamat lasten askartelemat pääsiäiskoristeet ja ripustetaan postilaatikkoon joku signaali että virpojat on tervetulleita.
Vaihdan joulukoristeet keväisempiin.
Lapset koristelee pajun oksia, on muutama pupu- ja tipukoriste + lasten koulussa askartelemat, rairuohoa kylvetään ja laitetaan pääsiäskarkkeja vihreisiin mariskooleihin. Ja niin, muutamat maalatut kananmunankuoret laitan grillitikun nokkaan ja tökkään kukkaruukkuihin.
Lapsen iloksi laitan pari pupu keramiikkakoristetta ja pupukarkkikulhon. Ennen lasta en huomioinut mitenkään joulua, pääsiäistä tai vappua.
Pääsiäiskoristeita en ole koskaan haalinut mutta laitan sentään keltaisen pöytäliinaan. Harkitsen tulppaanien ostoa.
Vierailija kirjoitti:
Vastaus olen kirkosta eronut. En vietä pääsiäistä en jouluakaan.
Niin minäkin, mutta vietän silti eräänlaista pääsiäistä. Se ikäänkuin lopettaa talven ja alkaa kevät pikkuhiljaa. Tiput, puput ja narsissit toivottaa kevään tervetulleeksi.
Ostan ison munan olohuoneen pöydälle ja ihailen sitä.