Opettajat, millaiselle oppilaalle olet antanut/annat kympin todistukseen?
Onko saanut joka kokeesta tasan kympin? Osallistuuko tunnilla jatkuvasti? Entä osoittaako aktiivisuutensa vielä jollain muulla tavalla?
Kommentit (17)
joka on todella lahjakas - tekee kaikki työt huolella ja käsittämättömän hyvin
Annan arvioinnin kokeen, tuntiaktiivisuuden, projektien ja pistarien perusteella. Näistä kaikista annan numeroarvion ja lasken painotetun keskiarvon ja jos painotettu keskiarvo on 9,5 tai enemmän, niin oppilas saa 10. Muussa tapauksessa pyöristän alaspäin. Poikkeuksen tekevät oppilaat, jotka ovat esim. viikoittain oman aineeni kerhossa tekemässä oppiaineeseen liittyviä juttuja, jotka saatan pyöristää vaikka esim. 9,2 keskiarvosta 10:iin.
saattaa silti osata aineesta asioita, joita koulussa ei ole käsitelty. Eli on kiinnostunut aineesta aivan omaehtoisestikin.
Ei saanut jokaisesta kokeesta täyttä kymppiä. Tunneilta osallistuu aina ja kaikissa aineissa. Tämä lapsi on hyvin aktiivinen ja positiivinen kaikessa. Kavereiden keskuudessa hyvin suosittu.
Lapsi itse odotti ympäristötiedosta (vai mikä se ylli on ;)) kymppiä, kun sai yllin kokeista kympit, mutta yllistä sai "vain" ysin. Matikasta ei odottanut kymppiä, kun ei saanut kaikista kokeista kymppejä. Tyttö oli viime vuonna nelosella.
- kokeiden keskiarvo vähintään 9½
- osallistuminen aktiivista
- vihkotyö, kotitehtävät ym tunnollisesti hoidettu
- positiivinen asenne opiskeluun
eipä niitä paljoa tule... mutta ysikin on oikein hyvä numero!
wkat numerot tulee vitosen syksyllä
osallistuu tunneilla persoonansa mukaisesti, kannustaa ja motivoi muitakin oppimaan, tekee huolellista työtä ja osoittaa olevansa kiinnostunut aiheesta.
Opettajat? Saanko englannista kympin jos olen saanut kokeista 10-, 9, 9 1/2, 9 1/2. Jos opettaja kysyy tunnilla koko luokalta 10 kysymystä viittaan 4-2 ja olen aina tehnyt läksyni. Autan myös aina pariani jos hän ei osaa suomentaa kappaletta.
Entäs kotitalous, meillä oli kaksipuoleinen koe josta sain 10- ja viittaan välillä tunnilla. Kysyn opettajalta rohkeasti neuvoa jos en osaa jotakin ja kysyn ryhmältäni jos he tarvitsevat apua ja autan heitä. Leivonnaisemme onnistuvat olemme tehneet 12 ja 11 olivat hyviä.
Vierailija kirjoitti:
Opettajat? Saanko englannista kympin jos olen saanut kokeista 10-, 9, 9 1/2, 9 1/2. Jos opettaja kysyy tunnilla koko luokalta 10 kysymystä viittaan 4-2 ja olen aina tehnyt läksyni. Autan myös aina pariani jos hän ei osaa suomentaa kappaletta.
Jos tätä miettii käytännössä, niin se riippuu ihan siitä, mitä muut ovat saaneet. Jos siellä ei ole sen parempia, on kymppi tulossa. Itsellä oli muistaakseni ruotsista 9 puoli, 9+ ja 9-, ja kymppi tuli ysin keväällä, kun olin tolla ysipuolella luokan paras kerran, eikä ketään oikeasti ruotsi kiinnostanut.
Onko mahdollista että saan AI 10 kun sain parikokeesta 8+ ( pari teki toisen puolen ja minä toisen) minun puolellani oli 28/30 oikein, parilla vain 14/30. Osallistun tunnilla ja joudun aina kysymään opettajalta lissää tehtävää koska teen aina kaiken mitä on määrätty tehtäväkdi. Esseet kirjoitan pitkiksi ja saan diblomin tehtyä. Antaisin itselleni kieliopista 9.
Olen luokan 3 parhaimman joukossa parini on myös siinä ja joudun auttamaan häntä kieliopissa. Viimevuonna aktiivisia oppilaita 2 sai 10.
Tuntiaktiivisuus on yliarvostettua, jos sillä tarkoitetaan jatkuvaa halua olla äänessä eli viittaamista. Tuntiaktiivisuutta voi hiljaisemman oppilaan kohdalla arvioida myös mm. yleisen työskentelyn ja asenteen kautta. Jos tuntiaktiivisuus nostetaan liian isoksi, niin arka ei saa koskaan kymppiä, vaikka olisi täydellinen. Arvioinnissa tulee aina huomioida oppilaan persoona. Sille aralle 3 viittausta tunnissa voi olla paljon isompi tsemppi kuin 20 viittausta sille ulospäinsuuntautuneelle.
Ylipäätään älkää pihdatko niitä kymppejä. Jos kokeista napsuu vähintään 9,5 ja tunti- ja kotitehtävät on tehty, tekee kaikki projektit yms. huolella, niin kymppi vaan. Vaikka vähän viittaaminen olisi huonompaa välillä.
Onneksi lukiossa tommoinen viittaushössötys loppuu...
t. ope
Mitens sitten on uskonnon laita. Olen saanut kokeista jotks ovat aina yhdestä aiheesta 9+,5puol koska opettaja käsitto vastaukset väärin, 10 ja 9. Tunnilla olen aktiivinen. Opettaja on kuitenkin aika ankara mutta näyttää pitävä nn minusta.
Fysiikka olisi vielä. Sain kokeesta 9+ ja 9.5, tunnilla viittaan kokoajab ja selitän asioita parilleni. Otan hyvät muistiinpanot ja teen aina läksyt ja keskityn niihin. Opettaja on ankara ja viime vuonna sain 9. Vähän huonommilla koetuloksilla.
Olen aivan samaa mieltä itse olen sellainen että opettajat tietävät että osaan asiat ja katsovat minua sillä ilmeellä että viittaa nyt. Kun viittaan saan asiat aina oikein ja projekteista teen isoja ja hyvin kirjoitettuja. Mietin miten saisin tuotua asian esille kavereilleni. Jos teen projekstia heidän kanssaa he haluavat tehdä lyhyen ja päästä läpi minävtaas haluan 10 ja kun teen projektia kukaan muu eivtee ja sitten minut laitetaan myös lukemaan se. Pelkään että minun kanssani halutaan tehdä töitä vaan sen takia koska kaikki tietävät että viime todistuksessa minulla oli enemmän 9 kuin 8 ja että työt sysätään minulle kuten usein käy ja sitten muut saavat 9 tai 10 ja sitten väitetään että teko oli tasapuolista tai että minä muka tein jotain väärin tai hän teki 70 ja minä 30 vaikka oikeasti se on minulle 85 ja patille 15.
Vierailija kirjoitti:
Mitens sitten on uskonnon laita. Olen saanut kokeista jotks ovat aina yhdestä aiheesta 9+,5puol koska opettaja käsitto vastaukset väärin, 10 ja 9. Tunnilla olen aktiivinen. Opettaja on kuitenkin aika ankara mutta näyttää pitävä nn minusta.
Fysiikka olisi vielä. Sain kokeesta 9+ ja 9.5, tunnilla viittaan kokoajab ja selitän asioita parilleni. Otan hyvät muistiinpanot ja teen aina läksyt ja keskityn niihin. Opettaja on ankara ja viime vuonna sain 9. Vähän huonommilla koetuloksilla.
Vastasit väärin. Opettaja ei ymmärrä vastauksia väärin. Et saa 10.
-jatkuvaa näyttöä
-positiivinen asenne
-viittaa lähes aina
-tekee aina läksyt
-osallistuu tunneilla aktiivisesti kaikkeen
-haluaa oppia lisää
-osoittaa kiinnostuksensa oppiaineeseen monin tavoin
jne