En jaksa ystävän lähettämiä ääniviestejä
Hän hölöttää ja taustalla hänen lapset huutaa ja mölisee. Vastaan aina kirjoittamalla. Ja usein vastaan, että en nyt ehdi oikein kuuntelemaan.
Kommentit (57)
Apua, kuulostaa raskaalta. En mäkään kuuntelis.
Usein näissä ääniviesteissä jauhetaan vaan omaa asiaa
Jos se on ystäväsi, niin kehtaat varmaan sanoa, että toivoisit mielummin viestittelyä jollain toisella tavalla.
Voi kun vaan paukutat kattilan kansia yhteen ja laitat ääniviestin takas kertoen, ettei oikein kuulu ne viestisi. Tuliko (pam) tämä( pam pam) vie(pam) sti perille (pam)?
Ystävälle voi avautua ja kertoa asioita. Jos suuttuu, nii hyvä. Eipä lähettele enää viestejä, eikä ollu kovin kummonen ystävä sitten.
Ei hän ole mikään ystävä, jos et uskalla sanoa tuollaista asiaa suoraan.
Ääniviestit on törkeitä ja itsekkäitä. Ei muka jaksa näpyttää, mutta vastaanottajan pitää sitten etsiä kuulokkeet tai rauhallinen paikka kuunnella ja parhaassa tapauksessa kirjoittaa jotain ylöskin.
Se, jolla on asiaa, nähköön näppäilemisen tai soittamisen vaivan.
Näitä lähettelee pullasormet jotka ei jaksa kirjoitella viestejä ja suu on paremmassa kunnossa.
En kuuntelisi. Jos ei voi asiaansa parilla lauseella tekstarissa selittää, ei varmaan ole asiakaan. En kanna kuulokkeita mukanani joten en saa viestiä ennen kuin illalla kotona. Enkä tosiaankaan ole ekana viestejä purkamassa, kotona pitää saada rentoutua.
Mä vastasin, että en nyt oikein kuule. Kirjoita. Ihan järkyttävää koittaa saada selvää kun jonkun pennut huutaa taustalla.
Poista vastaaja käytöstä! Miks moisella ittees kiusaat?
En tykkää. Usein mullekin tulee näitä "en nyt jaksa näpyttää niin laitan ääniviestiä"
Minäkin inhoan ääniviestejä. Onneksi Whatsappissa saa muutettua toiston nopeutta niin saa nopeammin pois alta.
Minä sanoin suoraan etten halua ääniviestejä mutta kaveri lähetti niitä silti! Lopulta estin koko ihmisen.
Mulla on yksi ystävä, joka käyttää sitä toimintoa, että hän puhuu ja puhelin automaattisesti laittaa sen puheen tekstiksi. Eikä hän useinkaan tarkista sitä viestiä vaan siellä on sitten mitä ihmeellisimpiä kirjoitusvirheitä, vääriä sanoja ym..
Sanoisitte suoraan. Oppisivat jotain edes kerran elämässä tai sitten suuttuvat. Näitä ihmisiä riittää mölyineen. En olisi edes kaverina jos on mölytoosa.
Tosi rasittavaa kuunnella monen minuutin jaarittelevia ääniviestejä, vaikkei taustalta kuuluisikaan mitään. Lopussa on jo unohtanut mitä alussa sanottiin, eikä voi helposti tarkistaa mihin seikkoihin pitikään reagoida.
Nää olis tosi kivoja jos ääniviestin laittaja tajuaisi hieman pätkiä viestiään, eli katkaisee kun edellinen aihe loppuu ja aloittaa uuden viestin uuden aiheen kanssa. Eikä laittais kaikkee asiaa siihen yhteen 10min viestiin 😓
Jos on puhunut viestiin eri juttuja niin kerkeen jo unohtaa mitä kaikkee oli, eikä viestin pituuden takia jaksa kuunnella uudestaan. Eri juttu jos ois minuutin parin settejä, ne vois kuunnella uudestaan ja vastata lainaamalla myös niin lähettäjäkin tietäisi mihin kommentoin tai kirjoitan.
Vierailija kirjoitti:
En tykkää. Usein mullekin tulee näitä "en nyt jaksa näpyttää niin laitan ääniviestiä"
Niin. Näillä ja "en nyt jaksa näpyttää, niin soitan" -ihmisillä on niin paljon turhaa asiaa, ettei sellaista jaksaisikaan kukaan kirjoittaa. Oliskin hauskaa, jos tällainen ihminen kirjoittaisi pitkän viestin naapurinsa Sirpan pojan entisen avopuolison Jennin edellisviikolla uimahallin pukukaappiin unohtuneista kotiavaimista.
Monet käyttää näitä ääniviestejä