Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asuntolainalliset: Miten olette selvinneet koronnoususta?

Vierailija
15.12.2023 |

Ainakaan mitään pakkomyyntiaaltoa ei ole näkynyt. Onko kukaan joutunut oikeasti lähtemään asunnostaan?

Miten koet että hallituksen kaavailemat säästöt tulevat vaikuttamaan lainanhoitokykyysi tai elämiseen noin yleensä.

Itse olen työttömänä ja onneksi en ottanut muutama vuosi sitten velkaa vaikka sitä moni sanoi tyhmäksi. Toki vuokra korkeampi, mutta jotenkin sopii omaan henkiseen sietokykyyn paremmin.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä juuri edes huomannut koko asiaa.

Vierailija
2/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään vaikutusta mihinkään. Olin budjetoinut niin, että 6% kokonaiskorolla mulla jää 500 euroa säästöön kuukausittain. Nyt jää enemmän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan hyvin pärjätään. Lainaa jäljellä noin 70000€. 

Vierailija
4/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se juuri ole näkynyt. Otin 20v lainan jonka halusin pois 10 vuodessa, nyt olen suurinpiirtein 15v tahdissa maksanut kun korkoja tuli useampi sata, niin ei sitten pääomaa niin nopeasti lyhennä.

Lainaa kai harva saa/haluaa niin paljon että 4% korko veisi maihin. Vuokralla kun asuin niin se olis ollut tosi vaikeeta, jos asumiskuluihin ois tullu 400€ ylimäärästä. Vuokra saattaa olla tosi korkea tuloihin nähden kun ei sitä kukaan tarkasta.

 

Mutta nyt lyhennän lainaa 450€, korkoja on 400€ ja hoitovastike 150€.

 

Edelleen vähemmän kuin vuokralla. Ja koko ajan kartoitan omaisuutta, enkä vuokranantajan taskuja.

Vierailija
5/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varauduin nousuun jo lainaa ottaessa.  Eihän tässä olla vielä edes stressitestin tasolla joten ei ole ongelmaa. Lisäksi olen mitoittanut lainan määrän tuloihini niin että tiukkaa ei tule. Pankki olisi antanu minulle 4x enemmän lainaa mitä otin.  

Vierailija
6/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihme paniikki oli vielä kesällä. Ei siis kannata panikoida turhasta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asuntolaina tuli maksettua sopivasti ennen putkiremonttia, josta sitten on vielä pitkään taloyhtiölainaa. Lainan lyhennys on n. 200 euroa/kk ja siihen tuli keväällä ikävästi lisää korkokuluja 170 euroa/kk. Onneksi pääsin samoihin aikoihin kunnan velvoitetyön kautta taas hetkeksi ansiosidonnaiselle. Puoliso on takuueläkkeellä. Olen karsinut kulutuksen aika minimiin. En enää käy edes Alepan -60% hävikkialessa, sillä sieltä tuli ostettua turhia eineksiä ja muutenhan Alepa on aika kallis kauppa. Keskitän nyt kaikki ruokaostot Lidliin. Minulla on Lidl+ -sovellus, jolla saan lisäetuja. Aikuisille lapsille (joista yksi asuu vielä kotona) ostin halvat joululahjat netin "kiinakaupasta" ja Zalandosta hyvistä tarjouksista (molemmissa ilmainen toimitus) sekä Kierrätyskeskuksesta. Sain myös hieman joulurahaa, kun olen auttanut naapureita mm. lumitöissä. Jouluruokaostoksiin aion hyödyntää Lidlin tarjousta, jossa 40 euron ostoksista saa 5 euron alennuksen.

Vierailija
8/8 |
15.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästöön jää vähemmän rahaa, mutta muusta kulutuksesta ei ole tarvinnut vielä tinkiä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän seitsemän