Miten jaksaisit tilanteessani?
Kolme lasta, raskas työ. Miehellä ura, pitkät työpäivät. Hoidan itse kodin, lapset ja työni. Lapset ovat hoidossa 9h työmatkojeni vuoksi. Nuorin yli kolme, joten kotihoidontukea ei enää saa. Tekisi mieli jäädä pois oravanpyörästä edes hetkeksi. Tuntuu että romahdan kohta. En jaksa enää mitään, joulua en ole edes ajatellut.
Kommentit (43)
mistä saat iloa ap? lapsista? työstä? kodinhoidosta?
pienituloisuukaan ei ole lystiä...
etsi kiva harrastus- vaikka sauvakävely, lukeminen:)
VOIMIA!
Minulla on kokemus samasta tilanteesta, mutta yksinhuoltajana. Esikoinen kehitysvammainen, tein vuorotöitä. Sanon vain, että siitäkin on mahdollista selvitä ihan hengissä.
Helpotti kyllä löytää mies, kaikki on nyt ihan erilaista. Hänkin tekee vuorotöitä ja minä jäin kotiin.
lasten nukkuessa, jolloin itsekin jo liian väsynyt. Palkka työstäni kattaa hoitomaksut ja toisen auton kulut. Joten olen myös työssäkäyvä köyhä. Iloa en saa tätä menoa mistään. Ap
että kotona oleminen auttaisi tai siis töistä poisjääminen vai mitä meinasit oravanpyörällä?
Paperilla ollaan naimisissa. Ikävä kyllä mutta miehen urakehitys on siinä vaiheessa, että kotiin ei paukut riitä. Ja ei halua, että jään kotiin vaikka mielestäni tienaa riittävästi. Ap
t. nro 2
ILO auttaa!
ps olen etsinut harrastuksia - lapset laitan MLL hoitajalle- 10 e tunti kulukorvauksineen- mies aina töissä ja naapurin tädille
kotieläimetkin tuovat iloa
ja puutarhabhoito
ja verkostoituminen muiden äitien kanssa
Kolme lasta, raskas työ. Miehellä ura, pitkät työpäivät. Hoidan itse kodin, lapset ja työni. Lapset ovat hoidossa 9h työmatkojeni vuoksi. Nuorin yli kolme, joten kotihoidontukea ei enää saa. Tekisi mieli jäädä pois oravanpyörästä edes hetkeksi. Tuntuu että romahdan kohta. En jaksa enää mitään, joulua en ole edes ajatellut.
paitsi etta meilla kay siivooja. Onko siivooja taloudellisista syista poissuljettu mahdollisuus teidan perheessanne? Jos ei, niin mitaan syyta uhrautua uhrautumisen vuoksi ei ole, eli siivoojaa vaan palkkaamaan niin jaksaa paremmin.
En tiedä mitä tarkoitin. Tätä menoa en jaksa töissä, teen puoliteholla. Kotona en jaksa mitään ja lapset kärsivät. Auttoi kun sain valittaa, jospa huominen olisi parempi! Ap
et voisi itse maksaa lastenhoitoapua ja siivousapua esim. tai kampaajaa...
t nro 2
ps luo oma elämä lasten kanssa- jos mies on valinnut työn- valitse sinä perhe ja työ
- mieheen ei kannata ripustautua kun ei kerran ymmärrä tukea vaimoaan
Siivojasta mieheni sanoi, että yhtään laskua en enää maksa ylimääräistä. Maksaa nyt jo kaiken, paitsi minä hoitomaksut, ruoan ja lasten kulut (vaatteet,lelut,lääkkeet..) ja ei ole varaa minulla. Ap
Olin vasta opiskeluvapaalla töistä, aikuisopintotuella, joka on ansiosidonnaisen verran, ja sain asumistukeakin, myös lainat on mahdollista pistää pelkille koroille täksi ajaksi.
Onnistuisiko sinulla tämmöinen opiskelu, helpottaa vähän, kun työ vaihtuu opiskeluksi, ainakin on erilaista ja minulla ainakin jäi aikaa myös itselle vähän enemmän, siis liikunnalle.
Sulla on mies kotona yöt, hänelläkin varmaan on vapaita. 8-9h hoitopäivät on ihan normi.
Yksi vaihtoehto sulla on myös lyhentää työaikaa 30h/viikkoon? Nyt teen tämmöistä työaikaa. Enempää en jaksaisi.
meillä on myös kolme lasta ja kummallakin vanhemmalla vaativa työ. Arki on pyörinyt hyvin sen voimin, että me vanhemmat olemme jättäneet kaiken turhan pois ja suunnitelleet arjet työmatkoineen siten, että kompromissiratkaisu on löytynyt. Kannattaa myös käyttää ostopalveluita hyödyksi, jos pystyy. Ja niitä paljon puhuttuja tukiverkkoja.
Jos yhtään lohduttaa, aika auttaa koko ajan eli lapset kasvavat ja tilanteenne helpottuu. Kouluikäisten kanssa on jo paljon vaivattomampaa.
Meillä sattui miehen ulkomaankomennus hyvään saumaan, sain reilun vuoden vapaan ja se teki hyvää.
Tai sitten teet kunnon suursiivouksen ja pistät kaiken turhan tavara pois, etkä enää osta uutta. Tällöin siivoaminen helpottuu. Siivoajaa ei oikeasti tarvitse.
Lapset hoitoon säännöllisesti hoitajalle tai sukulaiselle. Sitten käyt liikkumassa, tai vaikka nukut. Ja jaksamiseen auttaa, kun nukkuu hyvin. :)
enemmän yh:na, jota elämäni nyt jo käytännössä on. Mutta perhettä en halua hajoittaa. Mietin vain kuinka kauan jaksaa joustaa.. Ehkä etsin parempipalkkaisen työn itselleni. Tai aloitan osa-aikaisen.. Ap
hommaa siivooja, lastehoitoapua jne
Itselle joku harrastus ja vapaa-aikaa. Kummit, mummit jne apuun ja auta heitä vuorostasi kun he tarvitsevat jotain
lapset joko kokonaan kotiin tai korkeintaan osapäivähoitoon. Jää ainakin työasiat ja -matkat pois ja sinulle jää vapaa-aikaakin. Talouspuoli voi vetää tiukille varsinkin, jos lapset jää hoitoon, mutta kaikkea ei aina voi saada.
Jos asuisit naapurissa tulisin kahville :) ap
tarvitsee naisen kotiin. Kahtaa "uraa" on hankala yhdistää jos turvaverkot olemattomat. Mutta jos työtön olisin, voisin joutua vielä huonompaan työhön. Ap
jos palkka kattaa hoitomaksut ja toisen auton kulut---lapset kotiin ja auto pois----ja kotiäidiksi? Ja sitten nautit lapsistasi ja pistät miettien mitä loppuelämälläsi tahdotkaan tehdä?!!