Uudet pullonkorkit kysymys
Miten mehutölkit kuuluu nyt kierrättää? Ennen laitoin muovi korkin muovin keräykseen, nyt se ei irtoa kartonki tölkeistä repimättä. Eli muovikorkit nykyään pahvitölkin mukana pahvin keräykseen
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Poltettava jäte.
Siis sekajätteeseen vaan kaikki. Se tuskin oli tämän eu direktiivin tarkoituksena mutta kuulostaa loogiselta ratkaisulta. Ei ole ollut tapana heittää luontoon noita korkkeja ennenkään joten älyttömältä uudistuksella tuo vaikuttaa
Typerä uudistus. En ole ennenkään heittänyt korkkeja luontoon. Nyt leikkaan sen lenkin pois aina avatessani pullon tai tölkin.
Sen korkin on ennenkin saanut jättää paikalleen, niin eiköhän edelleenkin saa.
Korkit on nyt paljon huonompia .Ei meinaa kiinni saada.Huono uudistus.
En vieläkään ymmärrä kuinka avuton pitää ihmisen olla, että kohtaa vaikeuksia noiden korkkien kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Heitän kostoksi luontoon sekä pullot, että korkit.
Käyttäydytkö muutenkin kuin uhmaikäinen?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Heitän kostoksi luontoon sekä pullot, että korkit.
Käyttäydytkö muutenkin kuin uhmaikäinen?
Kyllå.
Minusta noissa uusissa korkeissa ei ole mitään vikaa. Mun mielestä ihan hyvä uudistus.
Ennen pahvitölkeissä mun mielestä luki, ettei korkkia tarvii erikseen irrottaa, sen saa laittaa sinne pahvinkeräykseen kiinni siinä kartongissa. Nykyään ne on niin kiinni, et menee silti, en ala repimään irti.
Täysin turha uudistus tykkäsi siitä tai ei. Järjetöntä resurssien tuhlaamista nysvätä tuollaisen asian kanssa. Tuntuu kun suurin osa olisi menettänyt järkensä.
Poltettava jäte.