Kelpaako kellekään kouluikäisen lapsen totaali-yh äiti seurustelukumppaniksi
Minulla olisi nyt lapseni kasvettua hieman isommaksi tilaa uudelle parisuhteelle, mutta minua pelottaa mennä sinkkumarkkinoille, koska ajattelen, etten kelpaa kenellekään kuitenkaan. Minulla ei ole lapsivapaata juuri koskaan, paitsi pystyn kyllä palkkaamaan lapsenvahdin välillä ihan hyväpalkkaisen työn vuoksi. Lähinnä olisi kiva tuntea perhosia vatsassa ja viettää yhteistä aikaa silloin tällöin.
Voisiko miehet kertoa mielipidettään asiaan, onko totaali-yh ihan täysin poissuljettu kumppaniehdokas? En haluaisi ilkeitä viestejä, kun olen muutenkin jo niin surullinen ja pelokas.
Kommentit (98)
Vierailija kirjoitti:
totaali?
Totaali
Kyllä kelpaa. Minäkin olin totaali yh.
No riippuu minkälaisen suhteen haluat ja haluatko lisää lapsia. Haluatko siis että mies muuttaisi lopulta luoksesi? Homma vaikeutuu varmaankin mitä enemmän löytyy jälkikasvua ja se että on totaali-yh on mielestäni vaik hyvä, ettei joku vanha äijä pyöri jatkuvasti jaloissa.
Hyi, en ikinä huolisi käytettyä naista.
Vierailija kirjoitti:
"Totaali-yh":n jankkaajat ei kelpaa kenellekään.
Kuka tässä on jankannut? Mä vastasin kysymykseen.
Varmaan parempi flaksi kuin suht kauniilla mt ongelmaisella yli 40v naisella
Tapasin 30:nä sinkkuna aivan ihanan naisen baarissa. Sitten selvisi, että hän oli kolmen lapsen yksinhuoltaja, kun exänsä oli lähtenyt rauhanturvaajaksi. Olin niin ihastunut, ettei sekään haitannut. Vaan kun en ollut valmis isäpuoleksi naisen toiveiden mukaisesti, niin huonostihan siinä lopulta kävi.
Vierailija kirjoitti:
Hyi, en ikinä huolisi käytettyä naista.
Mitä väliä? Kukaan nainen ei huoli sinua, oli käytetty tai käyttämätön.
Itselläni on hyvä kokemus asiasta.
20 vuotta jo olemme yhdessä olleet. Lapselleni mieheni on hyvin tärkeä henkilö elämässä nyt aikuisenakin
Vierailija kirjoitti:
No riippuu minkälaisen suhteen haluat ja haluatko lisää lapsia. Haluatko siis että mies muuttaisi lopulta luoksesi? Homma vaikeutuu varmaankin mitä enemmän löytyy jälkikasvua ja se että on totaali-yh on mielestäni vaik hyvä, ettei joku vanha äijä pyöri jatkuvasti jaloissa.
Se riippuisi siitä, millaiseksi suhde muodostuu. En osaa tarkkaan vielä sanoa, kun olen jo niin pitkään asunut lapsen kanssa kahdestaan, että ajatukseen yhdessä asumisesta jonkun toisen kanssa tarvitsisi vähän totutella. Mutta jos rakastuisi oikein kunnolla ja tunne olisi molemminpuolinen, niin ehkä yhdessä asuminen olisi kuitenkin ehkä se ihanteellisin vaihtoehto, luulisin.
ap
Niin siis tarkoittaako totaali-yh nyt sitä, että lapsi ei ole koskaan isällä hoidossa? Onko tämä ihan yleisessä käytössä oleva käsite?
Rohkeasti vain tutustumaan ihmisiin. Valitse rakkautesi huolella. Älä huoli ketä vaan. Olet kaikin tavoin arvokas.
Mukana tuleva kakara laskisi elämänlaatuani niin paljon, että ei.
Kyllä mulle kelpas. Kun alotin suhteen naisen kanssa, niin hän oli yyhoo täysin ja kirjaimellisesti. Lapsi oli silloin 6 vuotias ja nyt hän on 13 vuotias. Ei minua ole haitannut ainakaan nämä asiat ja viihdyn ja eletään hyvää elämää. Lapsen biologinen isä päätti aloittaa oman elämän thaimaassa yksin ja toivotti onnea, kun lähti silloin. Aika kylmä jätkä. Biologisen isän sisko on myös sanonut tämän asian, että ei ole vain yksipuolinen asia mitä kumppanini on kertonut. Se äijä on myös tyrinyt välinsä siskoonsa omiin vanhempiin. Toi sisko ja kumppanini on hyviä ystäviä ja onhan hän lapsen täti.
Minulla on kaksi yläasteikäistä poikaa (olen leski) enkä ota naista tähän kuvioon mukaan.
totaali?