Mistä merkeistä tunnistaa sairaan työyhteisön?
Kommentit (162)
Että on pelkkiä kantasuomalaisia töissä. Niissä on poikkeuksetta jäyhä, ilkeä ja negatiivinen tunnelma.
Mikä fiilis tulee haastattelijoista?
Onko kellään tähän mitään hyvää vastausta, kiinnostaa myös?
Tyähaastattelija saattaa olla hyvä esittämään ja vaikuttaa kivalta vaikka työpaikka olisi katastrofin partaalla.
Paljon sairauslomia ja suuri henkiöstön vaihtuvuus.
Vierailija kirjoitti:
Mikä fiilis tulee haastattelijoista?
Ei sitä välttämättä huomaa haastattelijoista. Heidän on tarkoitus antaa tietty kuva työpaikasta, eivätkä he välttämättä ole edes suoraan tekemisissä sen huonon työyhteisön kanssa.
Virallisen organisaation rinnalla eräänlainen epävirallinen organisaatio. Edellinen kulissi, jälkimmäinen todellinen.
Jatkuva muutosneuvotteluiden kierre, henkilökunnan vaihtuvuus, vuokratyövoiman käyttö, nepotismi,
Kova niistämisen ääni ja yskiminen.
Varmat merkit!👍
Vierailija kirjoitti:
Kuppikunnat.
Noita ei huomaa heti, vasta jonkin ajan työssä olon jälkeen vasta.
Sarkastinen pomo joka ei tervehdi kaikkia.
Mielestäni parhaat työpaikat ovat sellaisia, joissa työntekijät kitisevät johdolle ihan pikkuasioistakin, koska tietävät että johto tekee asioille jotain. Näissä työpaikoissa ovi ei juuri käy ulospäin, ja jokaisella niistä harvoista lähtijöistä on aina hyvä syy lähdölleen. Useat heistä myös palaavat myöhemmin takaisin.
Huono työilmapiiri näkyy mielestäni siis siinä, ettei johdolle uskalleta antaa kritiikkiä. Kaikki negatiivinen vain siedetään eikä siitä puhuta. Pahimmillaan yritetään rakentaa hypeä, eli kaikki kehuvat työnantajaa vaikka eivät oikeasti viihdy töissä. Näissä työpaikoissa ovi käy usein ulospäin, ja lähtöä perustellaan hatarilla syillä, eikä todellisista syistä aina puhuta.
Hyvässä työpaikassa myös ihmiset ovat yleensä halukkaita tutustumaan uuteen työkaveriinsa. Huonoissa työpaikoissa ei juuri moikkailla uusia työntekijöitä, kun alitajuisesti säälitään tyyppiä, joka luulee tämän olevan hyvä työpaikka.
Jos edeltäjääsi haukutaan on varmaa että työyhteisö on huono.
Vierailija kirjoitti:
Virallisen organisaation rinnalla eräänlainen epävirallinen organisaatio. Edellinen kulissi, jälkimmäinen todellinen.
Tästä pahempi versio on sisäpiiriläiset ja muut, jossa sisäpiiriin paremmille palkoille voidaan nostaa kokemattomiakin. Sitten heidän töitään saatetaan liioitella ja muiden työpanosta vähätellä. Sisäpiiristä voi sitten joku tippua lyhyestä työsuhteesta. Kokematonkin voi siinä vaiheessa olla niin hämääntynyt, ettei tajua, ettei päässyt töihin omilla ansioillaan muihin verrattuna. Sitten henkilö voi kieltäytyä hakemasta alempiin töihin.
Pomo voi taas nostaa jonkun muun tai teeskennellä, että jotkut muut eivät ole hoitaneet kunnolla töitään.
Taustalla voi vaikuttaa organisaatiorakenne, joka ei vastaa työnjakoja ja työmääriä. Sitten jonkunlaista kulissia ylläpidetään vaikka töitä ei olisi koskaan tehty virallisen totuuden mukaisesti. Jos jostain halutaan vähentää väkeä, niin tehdään, vaikka työn määrä ei muuttuisi. Ja jos jonnekin saadaan lisää rahaa, teeskennellään heti, että sinne tarvitaan lisää väkeä.
Oudosta tunnelmasta, eleistä ja ilmeistä. Oudosta hiljaisuudesta, kun normaalissa työyhteisössä välillä on hyväntahtoista, "raikasta" naurua ja puhetta. Tunkkainen ilmapiiri ja kuppikunnat on "hyvä" merkki.
Joissakin on useita epäpäteviä, jotka on nimitetty muilla kuin koulutus-, pätevyys-tai soveltuvuusperusteella, pyrkyri- ja "sen ja sen rouva"-ongelma. Usein pilaavat koko työyhteisön. Mikään ei oikein suju, aina on jotain ongelmaa, minkäänlaista yhdessä yhteen hiileen puhaltamista ei ole. Joissakin työyhteisössä ollaan ihan oikeasti onnettoman näköisiä, apaattisia ja varuillaan, kun haitataan toisten työntekoa ja kiusataan toisiaan.
Asiakkaille saatetaan keljuilla, haukkua jopa, naruttaa tai kiusata. Kaikki pikkuasiat ovat "hyvin tärkeitä", kun töitä ei osata, ne eivät kiinnosta tai eivät koskaan ole kiinnostaneet, vain asema, edut ja palkka ovat tärkeitä. Ei ymmärretä asiakaspalvelusta yhtään mitään ( kuten ulkomailta Suomeen tullut hyvin kertoi joskus aiemmin).
Se jos esimies pyrkii miellyttämään kaikkia ja muiden äänellä kertoo epäkohdista. Tarkoitan siis sitä, ettei itse sano, että nyt on tällaista ongelmaa, vaan selän takana kertoo " se ja se sanoi, että on vähän kokenut tässä asiassa vaikeutta"
Vierailija kirjoitti:
Että on pelkkiä kantasuomalaisia töissä. Niissä on poikkeuksetta jäyhä, ilkeä ja negatiivinen tunnelma.
virolaiset on vielä pahempia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Että on pelkkiä kantasuomalaisia töissä. Niissä on poikkeuksetta jäyhä, ilkeä ja negatiivinen tunnelma.
virolaiset on vielä pahempia.
Tämä on klassinen kuppikunta.
Olen ollut kolmessa eri työpaikkaa missä on virolaisia ja he nauraa omassa porukassa rennosti mutta muut on sitten aivan rhosga vägeä heille. Joku suomalainen työkaveri epäili että se johtuu kateudesta kun me suomalaiset onnistuttiin puolustamaan maatamme. Lisäksi en ole tavannut yhtäkään toista kansaa mikä on niin r * s i s t i n e n.
Nopea henkilöstön vaihtuvuus kertoo parhaiten.