Ihanaa, kolme lasta oksennustaudissa :(
Pyykkikone pyörinyt tauotta kahdeksasta ja varmaan pyörii vielä kauan. Omaakin vatsaa alkaa vääntää ja kääntää, huoh...
Kommentit (11)
Meillä lapset ovat aina sairastaneet vuoronperään vatsataudin, niin on ollut helpompaa. Toivottavasti teillä on kuivausrumpu.
nuo on niitä elämän rankimpia päiviä. Kun tuosta selviää, selviää melkein mistä tahansa.
Kamalin tauti mitä olla voi ... pitäis jaksaa lapsia hoitaa ja oksennusvateja tyhjennellä ja itselläkin vatsassa möyrii.
Huoh täältäkin ja tsemppiä, toivotaan, että tauti vuorokaudessa paranee.
meillä lisänyanssia tuli siitä, että minulla on oikea käsi kipsissä ja oksennuatautia edelsi viikon flunssajakso.
ja lapseton siskoni joka mankui kun hänellä on niiiin tylsää sairaslomalla - jonka sai yskän takia ja jota äitimme kävi siksi "auttamassa".
koko perhe rotaviruksessa, osa sairaalassa. Eikä ollut mikään yhden päivän juttu.
ainakin voi ajatella että onneksi ette sairastuneet jouluna... Meillä on koettu sellainen.
Meillä 4-vuotiastin ymmärsi ja tuli lattialle telkkariakin katsomaan ämpäri vieressä :-)
Missäpäin Suomea ko.tautia? Kuuluuko kuume?
ja nyt siitä on jäänyt niin kauhea kammo oksennustautia kohtaan niin minulle kuin lapsillekin. Vanhin lapsista oksensi ja ripuloi 11pv ennen kuin ottivat sairaalaan nesteytykseen, 1,5v oksensi kolme pv, jonka jälkeen ripuli vielä pari pv. Miehen kanssa selvittiin päivän oksennuksilla, mutta ripulia oli muutama pv molemmilla.
Nyt olenkin lohduttautunut, että jos tulee oksutauti, ja se on normivirus, niin päivän oksennukset kestää ihan helposti. Mutta kiva tietää, että se täyti ällöttää ja ahdistaa muitakin.
Pyykkikone pyörinyt tauotta kahdeksasta ja varmaan pyörii vielä kauan. Omaakin vatsaa alkaa vääntää ja kääntää, huoh...
Jos itse olen sairaana tai lapset, niin en todellakaan tule roikkumaan minnekään keskustelupalstalle, vaan hoidan joko itseä tai lapsia
yrittää pysyä järjissään kaiken keskellä netin aikuiskontaktien avulla.