Muita joita ahdistaa syöpä ja hoidot!! Pelko syöpään sairastumisesta ja tutkimuksista!
Olen sairauden pelkoinen, mutta pelkään yli kaiken syöpätauteja, muista ulkoa lähes jokaisen syöpätaudin oireet ja perusoireita jotka voivat viitata eri syöpiin.
En kuitenkaan uskalla mennä lääkäriin tai tutkimuksiin jos huomaan itselläni oireita.
Usein oireet häipyvät lopulta eli totetan, että oli varmaan harmitonta...
Mutta pahin pelkoni olisi mennä lääkäriin ja saada syöpädiagnoosi.
Pelottavat hoidot ja epävarmuus.
En usko, että nuppini kestäisi sitä.
Helpompi olla tietämättä ja elää "terveenä".
Vaikka ristiriitaista tämäkin on, kun kuitenkin kuolema pelottaa.
Kommentit (8)
Voi hyvänen aika. Älä suotta tuhlaa elämääsi pelkäämiseen: se on, mikä tulee.
Pelottaa. Kerran olen jo syövän ja hoidot käynyt läpi. Sytostaatit pelottaa, ne oli niin hirveät minulle. Koko vuoden olen pelännyt, on tutkittu kasvaimia(todettu hyvänlaatuisiksi) vielä yksi tutkimus olisi.
Vierailija wrote:
Pelottaa. Kerran olen jo syövän ja hoidot käynyt läpi. Sytostaatit pelottaa, ne oli niin hirveät minulle. Koko vuoden olen pelännyt, on tutkittu kasvaimia(todettu hyvänlaatuisiksi) vielä yksi tutkimus olisi.
Pelkää aivan rauhassa, et ole ainoa.
Vähän samaa täällä.
Mutta kannattaa ajatella että niin se on muillakin ihmisillä.
itse en kanssa tiedä miten selviäisin jos sairastuisin vakavasti. Olen miettinyt ainakin etten kertoisi kenellekään vaan eläisin miten pystyisin. Tietysti näin jos sairaus ei näy ulospäin.
Evakuointikäsky annettiin hyvissä ajoin, mutta palestiinalaiset halusivat väkisin asettaa kansansa vaaraan. Evkuointi on mahdollista vaikka olisi millaisia potilaita. On suomessakin evakuoitu vaikka mitä potilaita tulvien ym. tieltä. Jos oikeasti haluaa, niin kyllä onnistuu. Palestiinalaisilla sitä halua ei vaan ole, kun on kivempi uhriutua.
Kyllä minuakin pelottaa, en siitä pelosta ole eroon päässyt. Syöpähoidoista nyt kolme vuotta. Kyllä se mielessä usein on.
Silloin kun se todettiin, tuli tieto täysin puun takaa. Eli ei mitään epäilyä ollut, kun perus terveystarkastuksen menin. Vaikka toistaiseksi ei ole uusiutunut, tuskin ihan huoleton olen senkään jälkeen, kun viiden vuoden seuranta on ohi.
Olen myös aika pitkälle fatalisti ja ja uskon, että elämä menee, kuten se on nähty. Eli voi olla, että sitä uusiutumista en voi välttää.
Miten siitä pelosta eroon pääsis, en tiedä. Onko sit niin, et ihmismieli pitää kiinni pelosta, jotta ei tulis yllätetuksi?
Entä jos kaikille ei tule sitä. Onhan olemassa muitakin elimistön epätasapainotiloja, jos jotain haluaisi pelätä ja joillakin ne menivät ohi. Ja ehkä voi valita hoidoista ne joilla on, ettei ota toista, valitsee jonkun muun. Ja jos on toivoton tilanne iäkkäänä, tuskin olisi järkevää käydä läpi mitään raskaita hoitoja, vaan ehkä lievittävä tai jos on sallittu eutanasia. Entä jos ajattelu vaikuttaa positiivisesti ja ravintoaineet, eikä tule mitään. Ajattelu luo hyviä taajuuksia. Ehkä joillakin oli edellisissä elämissä jotain, eikä ole enää tässä elämässä. Ei ole pakko ottaa piik. Nuorena on enemmän pelkoja, ehkä myöhemmin pystyy rauhoittumaan vähän.
Oot outo. Jos terveys pelottaa niin lääkäriin. Minua ei pelota joten en käy.
En oikein ymmärrä tota, että pelkäät, mutta et mene.
Tuhlaat kuitenkin elämäsi pelkoon, vaikka ehkä helpottuisit lääkäri käynnistä.
Olet hypokondrikko, mutta et mene lääkäriin?
Mitä hyödyt tuosta?
Ymmärrän, että joku hällä väliä huoleton jannu jättää lekurit väliin ja elää tyytyväisenä, mutta sinä et selkeästi ole elämääsi tyytyväinen noin