Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko menee viikossa ruokaan rahaa?

Vierailija
15.10.2023 |

Itellä menee viikossa 30-50 euroa. Kävin perjantaina kaupassa ja edellä olevalla naisella oli kärry täynnä tavaraa, ja kuulin hinnan joka oli reilu 200 euroa!!!!! Järkytyin, että kuka ostaa yhdessä päivässä yli 200 euron edestä ruokaa!!!!! Käyn itse kerran viikossa kaupassa ja perjantaina ostokseni maksoin vain 49 euroa. Asun yksin, mutta jos perhe elämä tarkoittaa yli 200 euron ruokaostoksia, niin taidan jättää perheleikit väliin. Älytöntä rahan haaskausta. Ei ainakaan yksin asuva voi saada menemään ruokaan yhden päivän aikana 200 euroa. Kai sitten myös syödään se kaikki ruoka ettei nakata roskiin.

Kommentit (127)

Vierailija
1/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinkkuna 120€ on keskiarvo. Käyn kahdesti viikossa kaupassa. 

Vierailija
2/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

1 ihminen/ viikko = 50€

 

4 ihmistä / viikko = 200€

Tai sitten on vielä isompi perhe, juhlat tms..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo yhdessä päivässähän nuo syödään. Ja ihan yksin 🤣🤣

Vierailija
4/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

N.800-1000€/kk+jokaperjantainen ulkoa ruoan tilaaminen keskimäärin 60€/pe.

Vanhemmat ja nuori aikuinen.

Vierailija
5/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmekymmentä euroa

Vierailija
6/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ajattelepa ap sitä kun tulee joulu. Tuo 200 euroa varmaan tuplaantuu. Ja sitten nakataan ruokaa roskiin ja samaan aikaan joku muu joutuu etsimään roskiksesta sitä ruokaa. Hyi, mitä porsastelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viiskymppiä viikossa ja ruokkii kolme. Terveellistä ja maistuvaa, teen kaiken itse. En metsästä alennuksia. Harjoitellut jo vuosia niin ei tarvitse edes yrittää. Keitolla ja leivällä pärjää aika hyvin.

Vierailija
8/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee noin 800€/kk, ellei enemmänkin. Kahden aikuisen talous, ei käydä kaupassa joka päivä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija wrote:

Mutta ajattelepa ap sitä kun tulee joulu. Tuo 200 euroa varmaan tuplaantuu. Ja sitten nakataan ruokaa roskiin ja samaan aikaan joku muu joutuu etsimään roskiksesta sitä ruokaa. Hyi, mitä porsastelua.

Jouluna haetaan sitten apteekista ulostuslääkettä kun mr haudi hau ei tule ulos kakkosesta kaiken syömisen jälkeen. Korjaan, ylensyömisen jälkeen. Ja suomessa mukamas köyhyyttä, pah.  Suomi ei ole köyhyyttä ja nälänhätää nähnytkään, menkää Intiaan jossa lapset kerjää ruokaa ilman kenkiä.

 

Vierailija
10/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija wrote:

Meillä menee noin 800€/kk, ellei enemmänkin. Kahden aikuisen talous, ei käydä kaupassa joka päivä.

Herttinen sentään, tuokka maksaa jo pääkaupunkiseudulla vuokraa. Parisuhteet on rikkaille.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä nyt järkyty, mut kyllä meillä 4 henkisellä perheellä menee se 200e viikossa, mikä tekee saman kun sulla max 50e viikossa per pää. Aina siihen mahtuu kaapin täydennystä ja pesuaineita. 

Vierailija
12/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 250eur menee viikossa ruokakauppaan. 2 aikuista, pojat 16v ja 13v. Molemmat vanhemmat syö tuosta summasta kaikki ateriat. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä kuussa on mennyt 157.50€ sisältäen kaupat ja neljä ruokailua ABC:lla. Yleensä noita matkaruokailuita on vähemmän. 10.5€ päivässä sisältäen muutaman siiderin ja lonkeron ja vessapaperia. 

Vierailija
14/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija wrote:

Meillä menee noin 800€/kk, ellei enemmänkin. Kahden aikuisen talous, ei käydä kaupassa joka päivä.

Olette varmaan hengenvaarallisesti lihavia, ei muuten selity tuo summa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap on aika hauska. Seuraavaksi järkyttyy kun vanhempi käy kahden pienen lapsen kera ostamassa pelkät jätskit tai yhden purkkapussin, et tollako ne meinaa pärjätä!! Hertsileijaa!! 

Vierailija
16/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija wrote:

Älä nyt järkyty, mut kyllä meillä 4 henkisellä perheellä menee se 200e viikossa, mikä tekee saman kun sulla max 50e viikossa per pää. Aina siihen mahtuu kaapin täydennystä ja pesuaineita. 

Äläpä liioittele. Jos ap:lla menee 50 viikossa, niin se on kylläkin kuukaudessa tuon 200 euroa. Aloituksessa jollain tyypillä meni kaupassa päivässä se 200. Päivä ja kuukaisi sekä viikko on eri asia.

 

Vierailija
17/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuukaudessa 60e eli viikossa 15e.

N40kg

Vierailija
18/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä mitä ihmiset syö nykyään kun rahaa menee noin älyttömästi. En muista lapsuuden kodissani, että koskaan olisi rahaa mennyt monta sataa kaupassa, vaikka meitä lapsia oli 2. Äiti teki aina ruokaa josta riitti kylliksi ja hyvistä raaka-aineista joista sai monipuolista ruokaa kuten peruna, makaronilaatikko yms. kotiruoka.

Vierailija
19/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija wrote:

Vierailija wrote:

Älä nyt järkyty, mut kyllä meillä 4 henkisellä perheellä menee se 200e viikossa, mikä tekee saman kun sulla max 50e viikossa per pää. Aina siihen mahtuu kaapin täydennystä ja pesuaineita. 

Äläpä liioittele. Jos ap:lla menee 50 viikossa, niin se on kylläkin kuukaudessa tuon 200 euroa. Aloituksessa jollain tyypillä meni kaupassa päivässä se 200. Päivä ja kuukaisi sekä viikko on eri asia.

 

Lueppa uudestaan. Apllä menee viikossa 50e. Minulla myös menee viikossa 50e,lapsella 50e viikossa, toisellakin lapsella 50e viikossa ja puolisolla 50e viikossa= 200e viikossa. Eli järkytyksistä huolimatta meilläkin henkilö syö 50e viikossa, niinkuin ap myös. 

Vierailija
20/127 |
15.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koitin kuukauden 20€ viikkobudjetilla, eikä onnistunut. Se onnistuu irtoviikon, tai jos ruokaa saa, mutta ei pitkässä juoksussa. Kun siihen lasketaan ihan kaikki syömiset ja juomiset.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kolme