Paljonko menee viikossa ruokaan rahaa?
Itellä menee viikossa 30-50 euroa. Kävin perjantaina kaupassa ja edellä olevalla naisella oli kärry täynnä tavaraa, ja kuulin hinnan joka oli reilu 200 euroa!!!!! Järkytyin, että kuka ostaa yhdessä päivässä yli 200 euron edestä ruokaa!!!!! Käyn itse kerran viikossa kaupassa ja perjantaina ostokseni maksoin vain 49 euroa. Asun yksin, mutta jos perhe elämä tarkoittaa yli 200 euron ruokaostoksia, niin taidan jättää perheleikit väliin. Älytöntä rahan haaskausta. Ei ainakaan yksin asuva voi saada menemään ruokaan yhden päivän aikana 200 euroa. Kai sitten myös syödään se kaikki ruoka ettei nakata roskiin.
Kommentit (127)
Vierailija wrote:
Vierailija wrote:
Meillä menee noin 800€/kk, ellei enemmänkin. Kahden aikuisen talous, ei käydä kaupassa joka päivä.
Olette varmaan hengenvaarallisesti lihavia, ei muuten selity tuo summa.
meillä muuten menee myös sama summa kahdestaan. Hoikkia ollaan molemmat, aina oltu.
summa sisältää paljon kalaa, kanaa ja lihaakin sekä paljon vihanneksia ja hedelmiä, oluttakin.
syödään vähän kallimpaa leipää ja leivoksia.
50 e viikossa per henkilö on hyvä. Tuosta jos vähentäisi pitäisi jättää heviosasto väliin.
Vierailija wrote:
Aamiainen kotini lähellä olevassa hotellissa 18€, lounas lounasravintolassa 12€, iltapäiväjahvi ja pulla 5€, päivällinen rescue club 5-10, ja iltapala 5€. Eli noin 45-50€/päivä. Kuukaudessa noin 1500€.
Hyvä, että joku tukee näitä ravintolayrittäjiä, jolla on varaa.
Jauhelihakeitto maksaa 6e, josta 4hlö syö 2 pvä
Kanakiusaus 6e, josta 4hlö syö 2 pvä
pinaattilettuj, ja dippivihannekset 6e, 4hlö syö 1 pvä
Ranskalaiset, kalapuikot, suolakurkkua 6e, 4hlö syö 1 pvä
Keitetyt potut, parsakaali ja tarjous kana tai kala 10-20 e, 4hlö syö 1 pvä
Aamupalaksi
1 pkt kaurapuuroa + mehukeitto ( + itse poimitut mustikat pakastimesta) 5e/vko
Hedelmät 10e/vko
Kahvi 6e/vko
Maito x5 litr 7e/vko
Leivät + päällysteet 35e/vko
Tuoremehu 5e/vko
Vähintään 100e menee viikon ruokiin nykyhinnoilla, 200 on ihan tavallinen summa.
Ruokaan menee viikossa 100-120 euron välille
250 eur menee viikossa meillä yhteensä, 2 työssäkäyvää aikuista.
Eihän ne toki ole tarkoitettu syötäväksi. Niitä ei tarvitse lisätä ruokakuluihinne.