Kysymys piilareiden käyttäjille!
Kuinka kauan käytät niitä putkeen? Minkä merkkiset käytössä?
Kommentit (6)
Olleet saman merkkiset jo melkein 10 vuotta. Ovat kuukauden linssejä, mutta usein niitä tulee pidettyä hieman kauemmin. Noin 5 kertaa viikossa pidän ja olen tykännyt kovasti. Silmät eivät kutise tai kuivu, helppo hoitaa ja käyttää. Kerran oli kertakäyttöisiä linssejä, mutta en tykästynyt niihin. Ja olivat sitä paitsi hintavia =)
EyeQ24 Night&Day-linssejä. Eli yötä-päivää ja kuukauden putkeen. Joskus on vaihtoväli venynyt. Sopivat ainakin minulle todella hyvin alkutotuttelun jälkeen. Joskus on aamuisin kertynyt rähmää linssin pintaan tai linssi päässyt vähän kuivahtamaan, mutta kun tiputtaa silmään pari tippaa piilarinestettä, on olo kuin uusi. Silmälaseja oon käyttänyt tänä aikana vain muutaman kerran flunssan aikana.
en muista merkkiä mutta jotain värillisiä ovat. Melkein joka päivä tulee käytettyä.
Itsellä käytössä 1 Day Acuvue Moist eli erittäin kosteuttavat kertakäyttöpiilarit.
Pidän ainakin 12 tuntia päivässä eli aamusta iltaan...
teinivuosien holtittomasta piilareiden käytöstä, joten nyt on käytössä yötäpäivää-silikonilinssit, joita käytän kuitenkin vain n. 3-8 tuntia kerrallaan, suurinpiirtein kerran-kaksi kuussa.
Läpäisevät niin hyvin happea, että eivät tunnu silmissäni yhtään miltään, toisin kuin tavalliset päiväkäyttöiset piilarit/kertakäyttöpiilarit.