Jos lapseni ei ehtinyt viime talvena saada Influenssarokotteeseen tehostetta
Kommentit (6)
Ei influenssaan ole tehosteita, vaan joka talvi annetaan eri rokote, joka on tehokas sen yhden kauden.
Influenssaviruksia on tosi monenlaisia, ja rokote on sekoitus parista-kolmesta rokotteesta, jotka tehoavat todennäköisesti kys. talven viruskantaan. Rokote pitää ottaa joka vuosi jos sen haluaa olevan voimassa.
ja sen jälkeen riittää yksi vuodessa. Taas väärää tietoa jaettu neuvolasta, onneksi en vienyt lasta toiselle piikille kun oli nuhainen muutenkin
pieninä influenssarokottoon ensimmäisellä antokerralla annettu myös tehosterokotus jonkin ajan (oliko 2-3 viikkoa) ensimmäisestä. Taisi olla vielä niin, että määrä puolitettiin. Nyt muistankin, juuri näin meni, koska ensikertalaisille piti aina ostaa 2 rokotetta (tämä siis silloin, kun olivat pienilläkin omakustanteisia) ja terkka ruiskautti rokotteesta ensin puolet pois ja loput pisti. Ja muutaman viikon päästä sama. Seuraavana vuonna enää yksi.
ja tehoste piti saada kahden viikon päästä. Tehosteelle ei sitten tullut käyttöä koska poika sairastuin influenssaan siitä ekasta ja ei voinut sen takia ottaa tehostetta. Aika hyvin kun kukaan muu meidän perheestä ei siihen sairastunut koko talvena eikä kuullut kenenkään muunkaan sitä sairastaneen. Ei paljon turhempaa hommaa ole kuin rokotuttaa terveitänuoria inhimisiä jotain pikkupöpöjä vastaan.
Kun joka vuosi uusi. Kerran. Ei tuplina. ;)