Lottovoitto (miljoona) on painajaiseni
Olisi aivan kamalaa voitttaa lotossa täysosuma silloin kun potissa on vain miljoona.
Kun maksaisi asunto- ja muut velat pois niin jäisi 700000. Meillä on puolison kanssa lottokimppa joten saisin vaivaiset 350000 käteen.
Jos tuon sijoittaisi johonkin hyviä osinkoja tuottavaan salkkun niin voisi saada 4% viosituoton. Huikeat 14000€ vuodessa eli vähän reilu tonni kuussa.
Olisi pakko jatkaa täyspäiväistä työntekoa ja jättipotin tuotoilla voisi heittää ehkä pari hikistä ulkomaan reissua vuodessa.
Ja jos rahoja ei sijoittaisi mihinkään vaan ottaisi suoraan käyttöön niin eihän 350000 riittäisi kuin ehkä viideksi vuodeksi.
Minimipotti pitäisi olla vähintään viisi miljoonaa.
Kommentit (36)
Se miljoona on rahaa jota sulla ei ennen ollut,miten se voisi harmittaa,outo ajattelutapa kyllä aloittajalla.
Mä niin ymmärrän aloittajaa. Vituttais, jos voittais pienen päävoiton eikä voisi lopettaa työntekoa! Lohdutukseksi aika korjaa tuota asiaa ja mulle jo miljoona riittäisi.
250 000 euroa riittänyt minulle jo 12 vuodeksi. Voitin lotossa 800 000 euroa 14 vuotta sitten. Silloin oli 3 täysosumaa ja minulla niistä yksi.
Miljoona olisi minulle unelma. Pääsisin veloista eroon ja koska tykkään työstäni, jatkaisin sitä. Ottaisin vain palkatonta vapaata välillä, se on tiimissäni mahdollista. Saisin kyllä tuolla summalla toteutettua kaikki haaveeni, lapsille ja hyväntekeväisyyteenkin riittäisi. Monia miljoonia en edes tarvitsisi.
Olin kerran tosi onnellinen kun voitin 30000 euroa. Velkaa minulla ei edes ollut. Sain ostettua sillä auton ja ajelen sillä vieläkin.
Perin 1,5 miljoonaa. Koska sisu ei anna periksi kuluttaa itse pääomaa, ei tuolla nyt niin leveästi elellä. Maksoin perintöveronkin lainalla. Mutta nää on vain valintoja, voisin koska tahansa päättää realisoida osan, jos haluan.
Ihmiset ajattelee että miljoona on jotenkin kamalan paljon, mutta ei sillä mitään klassista lottovoittajaelämää kyllä pääse viettämään kuin korkeintaan hetkeksi.
Jos haluaa elää koroilla (tai sijoituksilla) ja keskiverto keskiluokkaista vähän leveämmin niin pääomaa pitäisi olla vähintään 5-10 miljoonaa.
Ap unohti ottaa huomioon senkin, että maksamalla asuntolainan pois ei rahaa enää kulu niihin lyhennyksiin ja korkoihin, joten se raha jää päivittäiseen käyttöön.
No, minä olisin miljoonasta onnellinen. Velat on maksettu, ikää 53 vuotta ja palkka on kouraan 3000. Se tekee vuosinetoksi 36000. Voisin jäädä töihin osa-aikaiseksi ja silti mulla jäisi voitosta eläkepäiville (vielä 13 vuotta) ihan hyvä kassa, kun normaalisti ja tuhlailematta elelee. Ostaisin jonkun kolme neljä sijoitusasuntoa. Ulkomaanreissut ei kauheasti kiinnosta, kun työkseni teen virkamatkoja.
Sitä paitsi jos osingoista saa vuosituottoja, sijoittaa nekin tuotot tuottamaan lisää.
Jokerista sain miljoonan vuosia sitten. Olen käyttänyt rahaa lähinnä lomailuun. Ostin kaksion kerrostalosta myös.
No kun mikään ei riitä. Voihan sitä noinkin ajatella mutta eipä Suomessa ole pääpotit koskaan satojamiljoonia olleet.
Suomalaiselle hirvein katastrofi olisi jos jollain muulla olisi sama rivi Omalla Voittokierroksella. Joutuisi jakamaan tuikituntemattoman kanssa ne rahat jotka Kuuluu Minulle.
Sama hirveys porukkalottojen kanssa. Loppuelämän ottaa päähän että meni jakamaan Omat Numerot jollekin kiittämättömälle tuntemattomalle....
Vierailija kirjoitti:
Ihmiset ajattelee että miljoona on jotenkin kamalan paljon, mutta ei sillä mitään klassista lottovoittajaelämää kyllä pääse viettämään kuin korkeintaan hetkeksi.
Jos haluaa elää koroilla (tai sijoituksilla) ja keskiverto keskiluokkaista vähän leveämmin niin pääomaa pitäisi olla vähintään 5-10 miljoonaa.
Keskivertosuomalaisen kuukausipalkka on nelisen tuhatta kuussa. Siihen pääsee 4-5 prosentin tuotolla jos pääomaa on miljoonan.
Tuohon painajaiseen on olemassa varsin yksinkertainen ratkaisu: et lottoa.
Eikö asia ratkea sitten sillä, ettet lottoa silloin kun on vain niitä pikkuvoittoja?
Onneksi tuo karmea kohtalo ei osu kohdallesi.
Mulle kelpaisi.
"Lottovoitto pilasi elämäni. Voitin vain miljoonan."
Minä taas haaveilen tuollaisesta pienemmästä voitosta. Olisin velaton ja voisin tehdä muutaman pienen hankinnan. Sijoittamalla loput voisin myös tulevaisuudessa huoltaa ja korjata taloani ilman lainaa. Muuten voisin jatkaa ihan tavallista elämää tyytyväisenä. Sillä summalla millä lyhennämme lainoja, voisimme parantaa elämänlaatuamme ihan mukavasti.
En usko että raha tekee onnelliseksi, uskon että kun sitä on miljoonia, varsinkin yhtäkkiä saatuna, voi lopulta ollakin aika onneton.