Jos minulla olisi tytär olisin hyvä isä hänelle!
Kommentit (7)
Tytön kannalta ei ole niin väliä onko isä nuori ja vitaalinen vai vanha höppänä, pojan kannalta enempi.
On se luoja kummasti tämänkin asian hoitanut, nainen voi tulla äidiksi rajallisen ajan, mies taas periaatteessa vanhuuteen asti, jos saa kikkelin seisomaan.
Eläinnartuillahan näin ei ole, vanhat nartutkin voi lykätä uutta elämää maailmaan.
Onkohan nää kaikki silverfoxit lapsettomia, aattelin vaan että miltä se tuntus ku omaa tytärtä höylää joku oman ikänen tai jopa vanhempi. Tuleeko mieleen että ei oo ehkä isänä ollu läsnä kun tytär hakee jotain isähahmoa ryppysistä ukoista?
Vierailija kirjoitti:
Mitäs jos tuleekin poika?
Pitää laittaa harrastuksiin ja antaa viettää mahdollisimman paljon aikaa nuorten coachien kanssa, ellei lähisuvussa ole nuoria vitaalisia miehiä joiden kanssa viettää _paljon_ aikaa.
Pelkästään isoisäkokemuksella pojasta tulee helposti ulkopuolelle jäävä nössö ja kömpelys, eli tarvitaan nuorempia miehiä kasvatukseen.
Isoisillä on tärkeä rooli lasten kasvatuksessa nimenomaan rauhallisina vanhempina miehinä jotka vie metsään tekemään pajupilliä ja kertoo perimätietoa ym., mutta pelkkä tämä ei riitä eikä isoisäkokemus ole isän rooliin paras.
Tosi rikkaiden miesten kohdalla tuo toteutuukin, kun niillä on palvelusväkeä joissa paljon nuoria miehiä, ja nämä nuoret palkolliset viettävät jopa enemmän aikaa näiden rikkaiden vanhojen miesten lasten kanssa kuin nämä miehet itse. Varsinkin fyysisessä aktiviteeteissa, mikä onkin hyvä.
Rahalla voi siis kompensoida ja saada kaiken tarvittavan, jos ei nuorena kerennyt junaan.
Voithan tehdä Rennyt, Renny 60+ on nyt tyttären isä (ja vanhan isän kohdalla onkin hyvä, että lapsi on tyttö koska äiti-tytär-duo elää hyvän elämän vaikka faija kupsahtaisikin, kun taas poikalapsi tarvitsee enempi isää ja nimenomaan VITAALISTA, nuorta isää eikä pappafaijaa joka ei pysy perässä eikä osaa rohkaista poikaa kuten kuuluu)