Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
1v ei juo maitoa
23.09.2010 |
1v2kk ei suostu juomaan maitoa. ei lehmän maitoa mistään (muki, pullo, pilli). Imetys on loppumassa. vain 2dl jugurttia syö päivässä, ei muuta maitotuotetta. VINKKEJÄ?
Kommentit (5)
kalkkitabletteja voi antaa. Eihän maitoa ja maitotuotteita oikeastaan edes tarvitse, jos muulla ruokavaliolla huolehtii tarpeelliset vitamiinit ja hivenaineet.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eiköhän se imetyksen loputtua rupea juomaan. Se äidin maito on vaan niin paljon paremman makuista. Muistakaa myös itse juoda. Lapsi ei juo jos vanhemmat ei juo.
alkoivat juoda piimää, maito ei mennyt yhtään kaupaksi. Vasta n. 5-vuotiaina alkoivat juoda maitoa. Kannattaa kokeilla!
Alue: Aihe vapaa
Kunhan huolehditte riittävästä kalsiumin saannista esim. purutableteilla. Yli vuoden ikäiselle ei kannata aloittaa mitään kalliita korvikemaitokokeiluja.