Tein herkullisia lihapasteijoita - mutta osa riisistä kovettui uunissa
Tein siis pasteijoiden täytteeksi keitettyä riisiä ja paistettua jauhelihaa - Lidlissä on vielä pitkäjyväinen riisi halpaa (1,09€/500g) osassa kauppoja, ja jauhelihan löysin myös tarjouksesta. Voitaikinan tein myös itse.
Mutta vaikka keitetty riisi oli pehmeää, osa riisistä siis muuttui kovaksi uunissa, tämä on yksi syy miksi en tee riisiruokia uunissa, muistan että esim. kaalilaatikko jossa on riisiä, tekee myös saman tempun. Tuntuu ikävänä hampaissa, se kova riisi.
Eli miten säilyttää riisi pehmeänä myös uunissa? Pitääkö mieluummin puuroriisiä käyttää, tai antaa riisin imeä enemmän vettä, ennenkuin laittaa uuniin?
T. Lidl-mies
Kommentit (8)
Ja kaalilaatikossa pitää olla nestettä juuri sen takia. Sama se mitä riisiä käytät kunhan nestettä on tarpeeksi. Sitä voi myös lisätä kun loota uunissa.
Liian pitkä paistoaika tai vähärasvainen jauheliha.? Parboiled riisi sekoitettuna jauhelihaan toimii mielestäni parhaiten.
Vierailija kirjoitti:
Liian pitkä paistoaika tai vähärasvainen jauheliha.? Parboiled riisi sekoitettuna jauhelihaan toimii mielestäni parhaiten.
No enpä tiedä, ei se paistoaika nyt niin pitkä ollut, mutta jauheliha oli naudan jauhelihaa, eli vähärasvaista verrattuna sika-nautaan.
T. Lidl-mies
Jasminiriisi ei toimi ja kuivuu helposti
Sipulista joku muu kasvis mukaan niin ei kuivu tai creme fraichea nokareita
Minä tein tonnikalapiirakkaa viime viikolla ja hyvänä emäntänä huomasin jääkaapissa Parmesanjuuston kantapalan, ja sitten sen vielä pilkoin pienen pieniksi ja lisäsin piirakan päälle, ettei menisi hukkaan. Otin tietenkin sen kovan kuorisiivun pois.
Ne palat kovettuivat uunissa niin, että oli kuin lasinpalasia olisi syönyt ja kitalaki ja kieli kärsivät. Kyllä harmitti. Ei sitä uskaltanut vieraille tarjota. Koetin sitten nyppiä ne pois siitä piirakasta. ja tulee kyllä syötyä, jos oikein nälkä tulee.
Käytä puuroriisiä.