En ymmärrä Postin kotiinkuljetusta, miten se voikin olla niin ärsyttävää
Koskaan ei tiedä mihin aikaan paketti tulee, joskus tulee heti kello kahdeksan aamulla kun olet aamuvessassa tai nukkumassa ja joudut juoksemaan kuljettajan kiinni koska hän kääntyy heti kannoillaan jos ovea ei avaa kahdessa sekunnissa. Sitten kun joskus harvoin on iltapäivällä menoa, etkä olekaan kotona, niin paketti tuleekin vasta iltapäivällä.
Kommentit (17)
Ai, Kuljettaja soittaa mulle ja kysyy olenko kotona parin tunnin sisällä. Jos mulla on jotain juttua siinä, että ei vaikka sovi puolen tunnin päästä enää niin tuo paketin nopeastikin. Lähetyksen saapumisajan tiedän aamulla kun katson missä se liikkuu suunnilleen. Olen niin usein tilannut, että tiedän kuljetusautojen aikataulut, joten sen saapumisen ajankohdan osaa arvata siitäkin koska terminaalista on poistunut.
Kuljetusajan voi sopia, tai jos haluaa nukkua, voi sopia että paketti jätetään ovelle. Mulla ei koskaan ole ollut mitään ongelmia niiden kanssa.
Kuljetusaikaa ei voi sopia kaikkien toimitusten osalta, se riippuu siitä mitä palveluja verkkokauppa on Postilta sopinut. Vaihtoehdot jossain ovat vain tuodaan kotiin satunnaisena aikana tai sitten noudat postin palvelupisteeltä tai automaatista.
se on vähän ärsyttävää, itse valitsen aina että jättää paketin ovelle, niin käyn sen sitten siitä hakemassa jos tulee silloin, kun en pääse avaamaan ovea. Toki siinä on pieni riski, jos joku pöllii tai jos kastuu sateessa, mutta ei voi mitään.
Moni lähetys on tuotu jo yhdeksältä aamulla vaikka vuorotyöiläisenä olen vielä nukkumassa. Kalsarit jalassa ja tukka sekaisin olen mennyt avaamaan. Miehenä voi olla vielä aamustondis päällä 😅
Todellakin, kyllähän sen kuljettajan pitäisi olla jokaisella ovella tasan kello 16.
Ei tarttis kuin yhden kuskin per paketti.
Mulle postin jakaja on kyllä soittanut, kun on tuomassa pakettia. Jos en ole ollut kotona niin toimitus on sovittu seuraavaksi päiväksi.
Tänään on tulossa paketti mutta en uskalla mennä suihkuun koska mun tuurilla postinjakaja tulee juuri silloin, enkä ehdi ajoissa ovelle. En tiedä onko tässä alueellista eroa tai kyse mistä tavaran myyjä on maksanut, mutta 90 % toimituksista Posti ei soita minulle ja kysy sopiiko tulla mihin aikaan, vaan ilmestyvät oven taakse klo 8-16 välillä ilmoittamatta.
Joskus tulee viesti, että valitse vaihtoehto a, b tai c. Se on hyvä.
Nyt odotan pakettia, jonka piti tulla jo, mutta se on jumissa. Seuraan omapostista sen liikkeitä, mutta kahteen päivään ei ole mitään merkintää. Katosiko koko paketti vai pölähtääkö kuski tänne yllättäen? Olisi kiva olla silloin paikalla.
Mä taas yllätyin eilen positiivisesti Postin kotiin toimituksesta. Sain hyvissä ajoin aamulla viestin minkä tunnin aikana paketti toimitetaan ja vielä uuden viestin niin 10 min ennen kuin paketti tuotiin ja siinä viestissä oli linkki karttaan, samalla lailla kuin Woltilla, ja pystyin näkemään missä kohtaa lähetti liikkuu. Olin positiivisesti yllättynyt Postin toiminnasta.
Mulle tuli postilta viesti: sinulle on tulossa paketti. Se toimitetaan ma-pe 8-16
Vierailija kirjoitti:
Mä taas yllätyin eilen positiivisesti Postin kotiin toimituksesta. Sain hyvissä ajoin aamulla viestin minkä tunnin aikana paketti toimitetaan ja vielä uuden viestin niin 10 min ennen kuin paketti tuotiin ja siinä viestissä oli linkki karttaan, samalla lailla kuin Woltilla, ja pystyin näkemään missä kohtaa lähetti liikkuu. Olin positiivisesti yllättynyt Postin toiminnasta.
Näin sen kuuluisikin ihannetilanteessa mennä, sen sijaan että laitetaan vaan viesti että paketti tulee ma-pe 8-16...
Mulle tulee aina tekstari ja maili, joissa on linkki, jonka kautta toimitusaika valitaan. Vaihtoehdot on parin tunnin haarukka aamupäivästä tai iltapäivästä seuraavan viidenarkipäivän aikana. Toimituspäivänä tulee vielä tarkennus, jossa kerrotaan aika tunnin tarkkuudella.
"Yritimme toimittaa pakettia" lappu tullut useamman kerran vaikka ollut kotona. Ei ole koputettu tai kelloa soitettu. Kerran juoksin kiinni ninjailevan postipaten joka lapun tipahti ja yritti paikalta haihtua nopeasti. Ei ollut kotiintoimituksesta maksettu paketti edes mukana. Että näin.
Ehkä nuo skarppaavat, mutta on skarpattavaakin. Postia on johdettu niin häikäilemättömästi vuosikaudet, että sen voisi ottaa koulukirjaesimerkiksi kuinka asioita ei ainakaan kannata tehdä. Nimikylttiä on veivattu katolla, kaikki ulkoistettavissa oleva ulkoistettu, ydinliiketoiminta on unohdettu, vispattu kirjanpidollisesti firmaa "kannattavampaan" muotoon, ja johtajat on aina palkittu viimeistään kultaisella kädenpuristuksella loistavasti ryssitystä työstään.
Suorittavalla tasolla ei ole mahdollisuutta tehdä työtään hyvin rikkomatta ohjeistusta. Edes puhelimen käyttö ei ole jakelijalle sallittu (ehkä nykyään), eikä sellaista työn puolesta ole tarjolla. Työ on kellotettu siten, kuin absoluuttisessa ihannemaailmassa homma luistaisi. Lajittelussa taas sadan miljoonan koneet tekevät jatkuvasti virheitä, joiden korjaamiseen kuluu enemmän ihmistyövoimaa kuin mitä ne koneet säästävät. Jäykkä organisaatio ja hierarkia, jonka aivotkin on ulkoistettu headhunterin bongaamalle toimarille.
No jo on ongelmat. Tuohon on yksi, erittäin yksinkertainen ratkaisu. Käy ap kaupassa itse, saat sen tuiki tärkeän tavaran heti mukaasi. Jos asut kauempana kaupoista, järjestä erillinen shoppailupäivä. Todennäköisesti säästyt myös hutiostoksilta, eli säästyt pakettien palautusrumbalta.
Minulle soitetaan aina ensin olenko kotona ja sit kerron olenko vai enkö ja sit sovitaan kuljetusaika.